fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska prześcignie Hiszpanię w rankingu PKB per capita

Polska prześcignie Hiszpanię w rankingu PKB per capita

Hiszpańska gospodarka nie przeżywa złotego wieku. Jak wynika z analizy dokonanej przez OECD do roku 2060 kraje takie jak Polska, Litwa, a nawet Grecja wyprzedzą Hiszpanię pod względem PKB na mieszkańca.

Przez ponad dwie dekady hiszpańska gospodarka miała praktycznie zerowy realny wzrost PKB na mieszkańca. Problem jest tak poważny, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport, który daje wgląd w złożoną przyszłość hiszpańskiej gospodarki: w nadchodzących dziesięcioleciach 11 krajów wyprzedzi Hiszpanię pod względem PKB na mieszkańca.

Hiszpania w zastoju

Hiszpania od pewnego czasu traci pozycję w globalnym rankingu zagregowanego PKB. Wskaźnik ten nie jest jednak zbyt przydatny ani dokładny do oceny dobrobytu społeczeństwa. Istnieją kraje o bardzo dużej produkcji (PKB), ale w rzeczywistości wciąż zanurzone w strefie gospodarek o niskim lub średnim dochodzie. Tak jest w przypadku Indonezji, która wkrótce prześcignie Hiszpanię pod względem PKB, mimo że jest znacznie biedniejszym krajem. Dlatego też OECD preferuje stosowanie PKB per capita, który zasadniczo pokazuje znacznie bardziej wiarygodny obraz rzeczywistości gospodarczej danego kraju. Wskaźnik ten dzieli produkcję na wszystkich mieszkańców kraju, eliminując w ten sposób zniekształcenia generowane przez wielkość populacji. PKB per capita nie jest jednak panaceum, ponieważ jest to tylko średnia. Wysoce nierówna gospodarka może mieć bardzo wysoki PKB na mieszkańca, podczas gdy w tym samym czasie duża część populacji ma niski dochód. Dzieje się tak, gdy kilka osób ma lwią część dochodu kraju. Gospodarki takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie mają zwykle taki właśnie profil. Mimo to PKB per capita wydaje się być obecnie najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem do analizy dobrobytu gospodarczego danego kraju. Z tego powodu najnowszy raport opublikowany przez OECD dotyczący prognoz długoterminowych może być nieco niepokojący pod względem wyników przedstawionych dla Hiszpanii. Jak wynika z danych, PKB per capita Hiszpanii pozostanie praktycznie w stagnacji (w porównaniu do PKB Stanów Zjednoczonych, które są krajem porównawczym) w nadchodzących dziesięcioleciach.

Niepokojące prognozy

Przy tak niepokojących wynikach iberyjskiej gospodarki kraje, które kiedyś były wyraźnie za Hiszpanią pod względem PKB na mieszkańca (np. Polska) dzięki przyspieszonemu wzrostowi gospodarczemu zaczynają zmniejszać do niej dystans. OECD przewiduje, że Hiszpania straci 11 miejsc w globalnym rankingu krajów pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej (PPP). Według najnowszych danych kraj ten zajmuje aktualnie 23. miejsce w rankingu, jednak do roku 2060 doświadczać będzie stałego spadku, który sprawi, że znajdzie się na miejscu 34. – na równi z Rumunią. W ciągu tych dziesięcioleci (według prognoz OECD) kraje takie jak Portugalia, Polska, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Turcja, Estonia, Grecja i Łotwa wyprzedzą Hiszpanię. Ewolucja hiszpańskiej gospodarki nie tylko pokazuje rozczarowującą ścieżkę w stosunku do poziomów sprzed pandemii, ale także opisuje niepokojącą trajektorię w porównaniu z resztą Unii Europejskiej.

eleconomista.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA