fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska prześcignie Hiszpanię w rankingu PKB per capita

Polska prześcignie Hiszpanię w rankingu PKB per capita

Hiszpańska gospodarka nie przeżywa złotego wieku. Jak wynika z analizy dokonanej przez OECD do roku 2060 kraje takie jak Polska, Litwa, a nawet Grecja wyprzedzą Hiszpanię pod względem PKB na mieszkańca.

Przez ponad dwie dekady hiszpańska gospodarka miała praktycznie zerowy realny wzrost PKB na mieszkańca. Problem jest tak poważny, że Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport, który daje wgląd w złożoną przyszłość hiszpańskiej gospodarki: w nadchodzących dziesięcioleciach 11 krajów wyprzedzi Hiszpanię pod względem PKB na mieszkańca.

Hiszpania w zastoju

Hiszpania od pewnego czasu traci pozycję w globalnym rankingu zagregowanego PKB. Wskaźnik ten nie jest jednak zbyt przydatny ani dokładny do oceny dobrobytu społeczeństwa. Istnieją kraje o bardzo dużej produkcji (PKB), ale w rzeczywistości wciąż zanurzone w strefie gospodarek o niskim lub średnim dochodzie. Tak jest w przypadku Indonezji, która wkrótce prześcignie Hiszpanię pod względem PKB, mimo że jest znacznie biedniejszym krajem. Dlatego też OECD preferuje stosowanie PKB per capita, który zasadniczo pokazuje znacznie bardziej wiarygodny obraz rzeczywistości gospodarczej danego kraju. Wskaźnik ten dzieli produkcję na wszystkich mieszkańców kraju, eliminując w ten sposób zniekształcenia generowane przez wielkość populacji. PKB per capita nie jest jednak panaceum, ponieważ jest to tylko średnia. Wysoce nierówna gospodarka może mieć bardzo wysoki PKB na mieszkańca, podczas gdy w tym samym czasie duża część populacji ma niski dochód. Dzieje się tak, gdy kilka osób ma lwią część dochodu kraju. Gospodarki takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie mają zwykle taki właśnie profil. Mimo to PKB per capita wydaje się być obecnie najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem do analizy dobrobytu gospodarczego danego kraju. Z tego powodu najnowszy raport opublikowany przez OECD dotyczący prognoz długoterminowych może być nieco niepokojący pod względem wyników przedstawionych dla Hiszpanii. Jak wynika z danych, PKB per capita Hiszpanii pozostanie praktycznie w stagnacji (w porównaniu do PKB Stanów Zjednoczonych, które są krajem porównawczym) w nadchodzących dziesięcioleciach.

Niepokojące prognozy

Przy tak niepokojących wynikach iberyjskiej gospodarki kraje, które kiedyś były wyraźnie za Hiszpanią pod względem PKB na mieszkańca (np. Polska) dzięki przyspieszonemu wzrostowi gospodarczemu zaczynają zmniejszać do niej dystans. OECD przewiduje, że Hiszpania straci 11 miejsc w globalnym rankingu krajów pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej (PPP). Według najnowszych danych kraj ten zajmuje aktualnie 23. miejsce w rankingu, jednak do roku 2060 doświadczać będzie stałego spadku, który sprawi, że znajdzie się na miejscu 34. – na równi z Rumunią. W ciągu tych dziesięcioleci (według prognoz OECD) kraje takie jak Portugalia, Polska, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Turcja, Estonia, Grecja i Łotwa wyprzedzą Hiszpanię. Ewolucja hiszpańskiej gospodarki nie tylko pokazuje rozczarowującą ścieżkę w stosunku do poziomów sprzed pandemii, ale także opisuje niepokojącą trajektorię w porównaniu z resztą Unii Europejskiej.

eleconomista.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA