fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaPolska przestaje być śmietnikiem Europy?

Polska przestaje być śmietnikiem Europy?

W ubiegłym roku z Polski wywieziono więcej śmieci niż ich sprowadzono. To najlepszy wynik w historii.

Według informacji przekazanych PAP przez wiceszefową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magdalenę Gosk, w 2022 r. w Polsce wytworzono ok. 260 mln ton odpadów. Jednocześnie do naszego kraju trafiło z innych państw ok. 300 tys. ton odpadów, a wywieziono ok. 350 tys. ton. Wiceszefowa GIOŚ podkreśliła, że to pierwszy taki rok, w którym wwóz odpadów do kraju był mniejszy niż ich wywóz.

Dla porównania: będące półtora raza większe od Polski Niemcy sprowadzają rocznie 5 mln ton odpadów, a prawie osiem razy mniejsza Holandia – niemal 4,5 mln ton. Więcej odpadów niż Polska sprowadzają rocznie też Francja, Szwecja, Belgia, Austria, Dania i Hiszpania.

Jakich odpadów nie wolno do Polski sprowadzać

Magdalena Gosk przypomniała, że w 2018 r. wprowadzono w Polsce zakaz przywozu określonych odpadów, które są przeznaczone do zniszczenia oraz odpadów komunalnych i „komunalnopodobnych”.

Od 2018 roku nie można do kraju sprowadzać żadnych odpadów przeznaczonych do składowania, ani do spalania nawet w wysokospecjalistycznych spalarniach odpadów. Do Polski można legalnie sprowadzić tylko i wyłącznie odpady-surowce, które nadają się do recyklingu bądź odzysku. Chodzi zatem o takie surowce, które można wykorzystać w duchu gospodarki obiegu zamkniętego

– wyjaśniła wiceszefowa GIOŚ Magdalena Gosk.

W walce z nielegalnym przywozem odpadów do Polski pomaga teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych SENT uruchomiony w lutym 2022 r. przez Krajową Administrację Skarbową. Zgodnie z przepisami każdy transport odpadów do Polski musi zostać zarejestrowany w SENT, co pozwala na śledzenie go w czasie rzeczywistym. Przez ponad rok działania systemu przeprowadzono ponad 18 tys. kontroli transportów, a nieprawidłowości wykryto w przypadku 800 przewozów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA