fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska przykładem w rozwoju produktywności pracy

Polska przykładem w rozwoju produktywności pracy

Polska należy do europejskich liderów, jeśli chodzi o wzrost produktywność pracy, ale przed nami wciąż jest dużo do poprawienia.

W latach 2013-2021 godzinowa produktywność pracy w Polsce zwiększyła się aż o 24 proc. Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazała, że lepszymi wynikami mogą pochwalić się tylko Estonia i Litwa.

Przytaczane w „Tygodniku Gospodarczym” PIE dane Eurostatu pokazują, że średni wzrost godzinowej produktywności pracy w całej Unii Europejskiej dla lat 2013-2021 wyniósł 7,6 proc., czyli był znacznie niższy niż w Polsce. Jeśli chodzi o poszczególne branże, to najwyższy wzrost produktywności w naszym kraju odnotowano w sektorze usług związanych z informacją i komunikacją, gdzie wyniósł on aż 49 proc. Bardzo dobre wyniki odnotowano też w polskim rolnictwie i przetwórstwie.

„Produktywność jest kluczowa dla długotrwałego rozwoju gospodarczego i dobrobytu, dlatego wysokie wartości jej wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej świadczą o konwergencji z bogatszymi krajami zachodnimi” – wyjaśnili analitycy PIE.

Mimo dynamicznego wzrostu polskiej produktywności nasz kraj wciąż ma dużo do poprawienia, gdyż w 2020 r. – według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – zajmowaliśmy siódme miejsce od końca spośród 38 członków OECD, jeśli chodzi o produktywność. Według ekspertów PIE czynnikiem, który ją determinuje są zasoby kapitałowe przypadające na obywatela, które są w naszym kraju mniejsze niż w większości państw regionu.

Jeśli Polska chce rozwinąć produktywność, to musi inwestować w służbę zdrowia, a także zwiększyć dostępność opieki nad dziećmi oraz poprawić kompetencje cyfrowe. Popracować powinna też nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii przez polskie firmy. PIE wskazało, że dla naszych przedsiębiorstw potencjalne zyski ze zwiększenia nakładów na rozwój kompetencji cyfrowych należą do najwyższych wśród członków OECD.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA