fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPolska stanie się „Chinami Europy”?

Polska stanie się „Chinami Europy”?

Przedłużająca się wojna na Ukrainie może przynieść pozytywne zmiany w polskiej gospodarce.

Pandemia koronawirusa oraz obecna wojna na Ukrainie mocno zmieniła światową gospodarkę. Głównym ich skutkiem są zmiany w łańcuchach dostaw, które wywołują zjawisko reshoringu polegające na przenoszeniu z powrotem produkcji z Azji do miejsc geograficznie bliższych siedziby firmy lub głównego rynku zbytu.

Największym beneficjentem tych zmian może stać się Polska. Sytuację naszego kraju poprawiają również pogarszające się stosunki między USA a Chinami, a pojawiające się zagrożenie konfrontacji między tymi dwoma potęgami sprawia, że międzynarodowe korporacje szukają bezpieczniejszych, z punktu widzenia zapewnienia stałości dostaw, miejsc na inwestycje. Zdaniem minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej ostatnie badania wskazują, że europejskie firmy postrzegają Polskę jako najatrakcyjniejszą lokalizację do tego typu działań.

– Zagranicznych inwestorów przyciągają: wykwalifikowana siła robocza, dobra infrastruktura, bliskość rynków europejskich i pozytywny klimat inwestycyjny. I w tych trudnych czasach nie możemy zapominać o zapewnianiu bezpieczeństwa obywateli i przedsiębiorstw, dlatego inwestujemy w zwiększanie naszych zdolności obronnych – powiedziała minister Rzeczkowska.

Warto dodać, że według Odile Renaud-Basso, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, która przemawiała podczas tegorocznej edycji Polish Capital Market Development Days (konferencji promującej polski rynek kapitałowy) głównym atutem naszej gospodarki jest jej niezwykła odporność na wstrząsy, jakie dotknęły światową gospodarkę w ostatnich kilku latach. Do tego dochodzi też nasze położenie geograficzne, czyli bliskość do Ukrainy, która pozwoli na jej ułatwioną odbudowę, a także nasz potencjał ekonomiczny wynikający z konieczności transformacji energetycznej.

Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA