fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaKrajPolska szuka rozwiązania na ukraiński eksport

Polska szuka rozwiązania na ukraiński eksport

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polski oraz Ukrainy, a tematem był ukraiński eksport do Polski i jego uregulowanie.

W czwartek 25 stycznia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się robocze spotkanie zespołów eksperckich Polski i Ukrainy. Jego celem było wypracowanie mechanizmu licencjonowania ukraińskiego eksportu do Polski.

Resort poinformował, że spotkaniu przewodniczył dyrektor generalny w MRiRW Bogusław Wijatyk, a Ukrainę reprezentowali urzędnicy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności. W rozmowach wzięli też udział przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Głównym tematem spotkania był ukraiński eksport do Polski, który ze względu na brak odpowiedniego uregulowania zaczyna wypierać z rynku polskie produkty. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie jego licencjonowania. Polska przypomniała, że w 2023 roku nasz kraj wprowadził zakaz importu zbóż i roślin oleistych z Ukrainy, a powodem był nadmierny napływ tych towarów i brak rozwiązania problemu na poziomie Unii Europejskiej. W odpowiedzi Ukraińcy podkreślili, że Kijów nie chce, by eksport ukraińskich towarów przyczyniał się do problemów polskich rolników, a przedstawiciele ukraińskiego resortu rolnictwa zaznaczyli też, że obecnie większość towarów rolnych z Ukrainy jest ponownie transportowana przez porty czarnomorskie.

W związku z powyższym Polska zaproponowała, aby ewentualny mechanizm licencjonowania ukraińskiego eksportu był podobny do tego, jaki wprowadzono między Ukrainą a Bułgarią oraz Ukrainą a Rumunią. Warszawa przekazała Kijowowi swoje propozycje w tym zakresie. Zakończone wczoraj rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Źródło: MRiRW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA