fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePolska z nadwyżką budżetową

Polska z nadwyżką budżetową

Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2022 r., z którego wynika, że Polska miała nadwyżkę finansową.

Dochody państwa za ten okres wyniosły 210 mld zł, podczas gdy poniesione wydatki to 197,9 mld zł. To dało nadwyżkę budżetową w wysokości 12,1 mld zł.

W porównaniu do okresu styczeń – maj 2021 r. dochody budżetu były wyższe o 28,5 mld zł, a dochody podatkowe o 29,5 mld zł. Szczegółowe wyniki mówią natomiast, że dochody z VAT-u wzrosły o 15,9 proc. (ok. 13,4 mld zł), z PIT o 13,8 proc. (ok. 3,9 mld zł), z CIT o 39,5 proc. (ok. 6,8 mld zł), a dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 13,6 proc. (ok. 3,9 mld zł). Jeśli chodzi o dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych, to te wzrosły o 15,9 proc. i przyniosły o 0,3 mld zł więcej niż rok temu.

Poza tym, resor finansów podał, że w okresie styczeń – maj 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 16,8 mld zł i było niższe o ok. 1,5 mld zł (tj. 8,2%) w stosunku do wykonania w okresie styczeń – maj 2021 r.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło również, że wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń – maj 2022 r. wyniosło 37,9 proc. planu, a wydatki budżetu państwa były wyższe o 15 proc. (o 25,8 mld zł) niż w analogicznym okresie rok temu.

„Wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 7,6 mld zł) na finansowanie uzupełniające, co było związane m.in. z niższym stanem środków na rachunku FUS na koniec 2021 r. w stosunku do roku 2020” – podkreślono.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA