Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie.

Z raportu pracodawców AGP APPLiA Polska wynika, że w 2022 r. Polska dostarczyła aż 60 proc. zmywarek, pralek i suszarek wytwarzanych w Unii Europejskiej oraz ok. 40 proc. kuchni i piekarników. W sumie w naszym kraju wyprodukowano aż 25,8 mln sztuk dużego AGD, a małego – 3,8 mln sztuk.

– Polska to lider w produkcji artykułów gospodarstwa domowego w Europie. 35 polskich fabryk odpowiada za ok. 40 proc. wielkości produkcji dużego AGD w całej UE – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który był obecny na prezentacji raportu. – Dzięki firmom pracującym w tej gałęzi gospodarki zatrudnienie ma ponad 100 tys. osób – dodał polityk.

Wartość produkcji sprzedanej dużego i małego AGD z Polski wynosi 25,2 mld zł (o 4 proc. mniej niż w 2021 r.). Raport wykazał również, że polska produkcja w ujęciu ilościowym stanowi aż 40 proc. produkcji europejskiej, a wartościowym – 32 proc. Ilościowo i wartościowo największą grupę w produkcji AGD w 2022 r. stanowiły pralki (24 proc. wolumenu sprzętu wielkogabarytowego oraz 26 proc. wartości), a kolejne były zmywarki (21 proc. pod względem liczby i 19 proc. – wartości).

– Ponad połowa polskiego eksportu jest wysyłana na trzy największe rynki unijne: Niemcy, Francja, Włochy oraz do Wielkiej Brytanii – powiedział prezes APPLiA Polska Wojciech Konecki.

W minionym roku przez wybuch wojny spadł eksport AGD na Wschód. Wojciech Konecki wyjaśnił, że przed wojną do Rosji eksportowaliśmy 6 proc., a na Ukrainę 2 proc. Tej sprzedaży w tym roku już nie było.

Jeśli chodzi o import, to ilościowo w 2022 r. spadł on o 6 proc., a jego wartość wzrosła o 7 proc. – do 5,4 mld zł. Ponad jedna trzecia importu do Polski dużego AGD pochodzi z Chin.

Przemysł AGD zatrudnia bezpośrednio w Polsce około 34 tys. osób. Z uwzględnieniem poddostawców materiałów oraz usług wokół całego łańcucha życia produktu, w tym serwisów napraw AGD (ok. 2,5 tys. pracowników), zatrudnienie sektora AGD szacowane jest na 110 tys. osób.

PAP

Poprzedni artykułAlior Bank ma nową strategię, jakiej jeszcze nie było
Następny artykułCOVID-19 jest dobry na wszystko. Nawet na niezawisłe sądy