fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesPolska europejskim liderem w produkcji sprzętu AGD

Polska europejskim liderem w produkcji sprzętu AGD

Polska jest największym producentem sprzętu AGD w Europie.

Z raportu pracodawców AGP APPLiA Polska wynika, że w 2022 r. Polska dostarczyła aż 60 proc. zmywarek, pralek i suszarek wytwarzanych w Unii Europejskiej oraz ok. 40 proc. kuchni i piekarników. W sumie w naszym kraju wyprodukowano aż 25,8 mln sztuk dużego AGD, a małego – 3,8 mln sztuk.

– Polska to lider w produkcji artykułów gospodarstwa domowego w Europie. 35 polskich fabryk odpowiada za ok. 40 proc. wielkości produkcji dużego AGD w całej UE – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który był obecny na prezentacji raportu. – Dzięki firmom pracującym w tej gałęzi gospodarki zatrudnienie ma ponad 100 tys. osób – dodał polityk.

Wartość produkcji sprzedanej dużego i małego AGD z Polski wynosi 25,2 mld zł (o 4 proc. mniej niż w 2021 r.). Raport wykazał również, że polska produkcja w ujęciu ilościowym stanowi aż 40 proc. produkcji europejskiej, a wartościowym – 32 proc. Ilościowo i wartościowo największą grupę w produkcji AGD w 2022 r. stanowiły pralki (24 proc. wolumenu sprzętu wielkogabarytowego oraz 26 proc. wartości), a kolejne były zmywarki (21 proc. pod względem liczby i 19 proc. – wartości).

– Ponad połowa polskiego eksportu jest wysyłana na trzy największe rynki unijne: Niemcy, Francja, Włochy oraz do Wielkiej Brytanii – powiedział prezes APPLiA Polska Wojciech Konecki.

W minionym roku przez wybuch wojny spadł eksport AGD na Wschód. Wojciech Konecki wyjaśnił, że przed wojną do Rosji eksportowaliśmy 6 proc., a na Ukrainę 2 proc. Tej sprzedaży w tym roku już nie było.

Jeśli chodzi o import, to ilościowo w 2022 r. spadł on o 6 proc., a jego wartość wzrosła o 7 proc. – do 5,4 mld zł. Ponad jedna trzecia importu do Polski dużego AGD pochodzi z Chin.

Przemysł AGD zatrudnia bezpośrednio w Polsce około 34 tys. osób. Z uwzględnieniem poddostawców materiałów oraz usług wokół całego łańcucha życia produktu, w tym serwisów napraw AGD (ok. 2,5 tys. pracowników), zatrudnienie sektora AGD szacowane jest na 110 tys. osób.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA