W związku z napaścią Rosji na Ukrainę polskie firmy rezygnują z eksportu na Wschód, a także ograniczają działalność lub nawet zamykają swoje fabryki – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pexels.com

Dziennik podaje, że przed wojną za naszą wschodnią granicą działało ok. 200 polskich zakładów. W Ukrainie funkcjonowały też duże zaklady produkcyjne z Polski zajmujące się meblami, budowlanką, farmaceutyką, ale też z sektora spożywczego i produkcji tworzyw sztucznych.

„Większość z nich została zamknięta w momencie wybuchu wojny. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) szacuje, że zatrudniały kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Część zakładów już nie pracuje” — napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Wśród największych polskich firm, które wstrzymały produkcję w ukraińskich zakładach jest Cersanit. Firma wstrzymała też działalność handlową w Ukrainie, a swoje decyzje argumentuje dbałością o bezpieczeństwo pracowników i ich rodzin. Na podobne kroki zdecydowała się Śnieżka, której fabryka znajduje się w obwodzie lwowskim, więc stosunkowo daleko od bezpośrednich starć.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Poprzedni artykułKiedy benzyna przekroczy 8 zł za litr?
Następny artykułSkąd luka płacowa w Polsce?