fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolski biznes ucieka z Ukrainy

Polski biznes ucieka z Ukrainy

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę polskie firmy rezygnują z eksportu na Wschód, a także ograniczają działalność lub nawet zamykają swoje fabryki - podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik podaje, że przed wojną za naszą wschodnią granicą działało ok. 200 polskich zakładów. W Ukrainie funkcjonowały też duże zaklady produkcyjne z Polski zajmujące się meblami, budowlanką, farmaceutyką, ale też z sektora spożywczego i produkcji tworzyw sztucznych.

„Większość z nich została zamknięta w momencie wybuchu wojny. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) szacuje, że zatrudniały kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Część zakładów już nie pracuje” — napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Wśród największych polskich firm, które wstrzymały produkcję w ukraińskich zakładach jest Cersanit. Firma wstrzymała też działalność handlową w Ukrainie, a swoje decyzje argumentuje dbałością o bezpieczeństwo pracowników i ich rodzin. Na podobne kroki zdecydowała się Śnieżka, której fabryka znajduje się w obwodzie lwowskim, więc stosunkowo daleko od bezpośrednich starć.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA