fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolski gigant obuwniczy na skraju upadku

Polski gigant obuwniczy na skraju upadku

Polski producent butów CCC ma olbrzymie problemy z zadłużeniem – informuje Business Insider Polska.

Według portalu Business Insider Polska losy spółki CCC będą ważyć się dosłownie na dniach. Mowa tutaj o wierzytelnościach rzędu 210 mln zł oraz dofinansowaniu spółki na pół miliarda złotych.

Problemy spółki pogłębiają się już od pięciu lat. Od 2017 r. jej akcje potaniały z ok. 300 zł za sztukę do niecałych 40 zł. Z kolei wartość CCC spadła z ok. 12 mld zł do… 2 mld zł. Skąd ten kryzys? Otóż spółka wyjątkowo ciężko przeszła pandemię koronawirusa, która uderzyła w całą branżę handlową. Z kolei duży wzrost stóp procentowych sprawił, że znacząco wzrósł koszt zadłużenia spółki, która z zaległościami boryka się już od dłuższego czasu.

„Same koszty finansowe spółki w okresie od lutego do kwietnia były prawie trzykrotnie wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. Wzrósł też w ostatnich kwartałach dług oprocentowany netto, który na koniec kwietnia wyniósł 1,9 mld zł wobec 0,9 mld zł na koniec lipca 2021 r.” – wylicza Business Insider Polska.

W związku z powyższym spółkę czekają bardzo ważne dni. W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie z obligatariuszami, którzy w 2018 r. pożyczyli CCC 210 mln zł, a następnie zaplanowane jest nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, podczas którego będzie mowa o dokapitalizowaniu firmy kwotą nawet 500 mln zł w drodze emisji nowych akcji. Oba wydarzenia odegrają kluczowe znaczenie dla przyszłości CCC.

Źródło: businessinsider.com.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA