Zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie obniżą dotacje władz lokalnych dla organizacji pozarządowych – wynika z ekspertyzy przygotowanej dla Unii Metropolii Polskich, którą przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Autorami ekspertyzy są Marta Gumkowska i Jan Herbst związani ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor. Powołali się oni na badania z 2018 r., z których wynikało, że 83 proc. stowarzyszeń i fundacji w Polsce utrzymuje kontakty z lokalnym urzędem miasta lub gminy, a ze środków samorządowych w 2017 r. korzystało 61 proc. organizacji. Tylko w 2020 r. gminy przekazały organizacjom NGO ok. 1 mld zł, a największe miasta (na prawach powiatu) ok. 1,7 mld zł. Z analizy wynika, że statystycznie każde 100 zł z PIT więcej (lub mniej) w samorządowej kasie przekłada się na wzrost (lub spadek) wydatków na dotacje dla organizacji społecznych o ok. 5,4 zł.

Według autorów raportu zmiany podatkowe z Polskiego Ładu będą skutkować obniżeniem samorządowych wydatków na dotacje dla organizacji pozarządowych średnio o 26 proc., gdyż skala ubytków w PIT wyniesie niemal 15,4 mld zł. Na skutek tego organizacje pozarządowe otrzymają o ok. 800 mln zł mniej dotacji niż wcześniej.

„Choć nominalnie największe ubytki zanotują oczywiście największe miasta (bo też tam skala wydatków na organizacje jest największa), to w wartościach procentowych najsilniej zmiany odczują gminy wiejskie. W ich przypadku możemy mówić przeciętnie o zmniejszeniu kwot dotacji dla organizacji o ok. 28 proc., w porównaniu do 20 proc. w przypadku największych miast i »tylko« 16 proc. w budżetach urzędów marszałkowskich. W przypadku 10 proc. samorządów o najgorszych warunkach wyjściowych kwoty dotacji zmniejszą się o ponad 30 proc., a w przypadku rekordzistów mogą spaść nawet o 65 proc.” – podali autorzy ekspertyzy.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułWraca pomysł oskładkowania zleceń
Następny artykułNie będzie nowych przyłączy gazowych!