fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaFinansePolski system finansowy jest stabilny

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.

Analitycy NBP przygotowali „Raport o Stabilności Systemu Finansowego”, z którego wynika, że bieżąca ocena oraz perspektywy dla stabilności krajowego systemu finansowego poprawiły się. Według polskiego banku centralnego nasz system jest dzisiaj stabilny.

W komentarzu do analizy wyjaśniono, że ryzyko uszczuplenia nadwyżek kapitałowych w bankach i racjonowania kredytu istotnie się obniżyło, co jest efektem wysokich zysków banków (w znacznej części zaliczonym do funduszy własnych) oraz emisji instrumentów dłużnych kwalifikowanych do MREL. Poza tym poziom kapitałów w sektorze bankowym jest wystarczający do pokrycia potencjalnych strat wynikających z realizacji nawet skrajnych scenariuszy makroekonomicznych, a same banki są wysoce odporne na ryzyko płynności.

Portfel walutowych kredytów mieszkaniowych nadal stanowi główne źródło ryzyka, rzutując na przyszłe wyniki finansowe banków. Jednak poziom dotychczas utworzonych rezerw oraz postępujący proces ugód pozwalają ocenić, że koszty tego ryzyka nie powinny powodować zagrożenia dla stabilnego funkcjonowania sektora bankowego

– podkreślono w komunikacie NBP.

W analizie zaznaczono, że polskie banki mogą być mniej skłonne do finansowania gospodarki głównie przez niepewność dotyczącą uwarunkowań prawnych i regulacyjnych. Te same czynniki mają też negatywny wpływ na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Polski przez zagranicę.

Rekomendacje dla stabilności systemu finansowego

NBP przedstawił też dziewięć rekomendacji, które mogą sprzyjać utrzymaniu stabilności krajowego systemu finansowego. Pierwszą jest ograniczenie wspomnianej niepewności prawno-regulacyjnej, a także reforma wskaźników referencyjnych stopy procentowej. Poza tym bank zaleca zagwarantowanie odpowiedniego ustawowego wsparcia dla kredytobiorców oraz kontynuację zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów walutowych przez banki i konsumentów.

Inne zalecenia dotyczą między innymi zwiększenia efektywności i odporności sektora bankowości spółdzielczej oraz dążenie do redukcji niedopasowania płynności aktywów i pasywów w sektorze funduszy inwestycyjnych.

Źródło: NBP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA