fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaFinansePolski system finansowy jest stabilny

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.

Analitycy NBP przygotowali „Raport o Stabilności Systemu Finansowego”, z którego wynika, że bieżąca ocena oraz perspektywy dla stabilności krajowego systemu finansowego poprawiły się. Według polskiego banku centralnego nasz system jest dzisiaj stabilny.

W komentarzu do analizy wyjaśniono, że ryzyko uszczuplenia nadwyżek kapitałowych w bankach i racjonowania kredytu istotnie się obniżyło, co jest efektem wysokich zysków banków (w znacznej części zaliczonym do funduszy własnych) oraz emisji instrumentów dłużnych kwalifikowanych do MREL. Poza tym poziom kapitałów w sektorze bankowym jest wystarczający do pokrycia potencjalnych strat wynikających z realizacji nawet skrajnych scenariuszy makroekonomicznych, a same banki są wysoce odporne na ryzyko płynności.

Portfel walutowych kredytów mieszkaniowych nadal stanowi główne źródło ryzyka, rzutując na przyszłe wyniki finansowe banków. Jednak poziom dotychczas utworzonych rezerw oraz postępujący proces ugód pozwalają ocenić, że koszty tego ryzyka nie powinny powodować zagrożenia dla stabilnego funkcjonowania sektora bankowego

– podkreślono w komunikacie NBP.

W analizie zaznaczono, że polskie banki mogą być mniej skłonne do finansowania gospodarki głównie przez niepewność dotyczącą uwarunkowań prawnych i regulacyjnych. Te same czynniki mają też negatywny wpływ na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Polski przez zagranicę.

Rekomendacje dla stabilności systemu finansowego

NBP przedstawił też dziewięć rekomendacji, które mogą sprzyjać utrzymaniu stabilności krajowego systemu finansowego. Pierwszą jest ograniczenie wspomnianej niepewności prawno-regulacyjnej, a także reforma wskaźników referencyjnych stopy procentowej. Poza tym bank zaleca zagwarantowanie odpowiedniego ustawowego wsparcia dla kredytobiorców oraz kontynuację zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów walutowych przez banki i konsumentów.

Inne zalecenia dotyczą między innymi zwiększenia efektywności i odporności sektora bankowości spółdzielczej oraz dążenie do redukcji niedopasowania płynności aktywów i pasywów w sektorze funduszy inwestycyjnych.

Źródło: NBP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA