Analitycy NBP przygotowali „Raport o Stabilności Systemu Finansowego”, z którego wynika, że bieżąca ocena oraz perspektywy dla stabilności krajowego systemu finansowego poprawiły się. Według polskiego banku centralnego nasz system jest dzisiaj stabilny.
W komentarzu do analizy wyjaśniono, że ryzyko uszczuplenia nadwyżek kapitałowych w bankach i racjonowania kredytu istotnie się obniżyło, co jest efektem wysokich zysków banków (w znacznej części zaliczonym do funduszy własnych) oraz emisji instrumentów dłużnych kwalifikowanych do MREL. Poza tym poziom kapitałów w sektorze bankowym jest wystarczający do pokrycia potencjalnych strat wynikających z realizacji nawet skrajnych scenariuszy makroekonomicznych, a same banki są wysoce odporne na ryzyko płynności.
Portfel walutowych kredytów mieszkaniowych nadal stanowi główne źródło ryzyka, rzutując na przyszłe wyniki finansowe banków. Jednak poziom dotychczas utworzonych rezerw oraz postępujący proces ugód pozwalają ocenić, że koszty tego ryzyka nie powinny powodować zagrożenia dla stabilnego funkcjonowania sektora bankowego
– podkreślono w komunikacie NBP.
W analizie zaznaczono, że polskie banki mogą być mniej skłonne do finansowania gospodarki głównie przez niepewność dotyczącą uwarunkowań prawnych i regulacyjnych. Te same czynniki mają też negatywny wpływ na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Polski przez zagranicę.
Rekomendacje dla stabilności systemu finansowego
NBP przedstawił też dziewięć rekomendacji, które mogą sprzyjać utrzymaniu stabilności krajowego systemu finansowego. Pierwszą jest ograniczenie wspomnianej niepewności prawno-regulacyjnej, a także reforma wskaźników referencyjnych stopy procentowej. Poza tym bank zaleca zagwarantowanie odpowiedniego ustawowego wsparcia dla kredytobiorców oraz kontynuację zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów walutowych przez banki i konsumentów.
Inne zalecenia dotyczą między innymi zwiększenia efektywności i odporności sektora bankowości spółdzielczej oraz dążenie do redukcji niedopasowania płynności aktywów i pasywów w sektorze funduszy inwestycyjnych.