fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaFinanseBanki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.

Europejski Bank Inwestycyjny przedstawił wyniki badania, z którego wynika, że choć warunki popytu na kredyt w Polsce pozostają trudne, to w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i tak niektóre banki zaczęły odnotowywać wzrost popytu ze strony swoich klientów. Tendencja ta ma się utrzymać.

Popyt na kredyty w Polsce malał z powodu zmniejszonego zainteresowania firm i klientów kredytem hipotecznym, ale oczekuje się, że w ciągu najbliższego półrocza ta tendencja się odwróci. Ma to być głównie zasługa wzrostu liczby wniosków o kredyt hipoteczny. W analizie wskazano, że warunki podaży kredytów w Polsce nie zmieniły się w ostatnich sześciu miesiącach i można je określić jako neutralne.

Oczekuje się, że jakość kredytów pozostanie stabilna w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i detalicznym. Jest to wynik nieco lepszy od warunków jakości kredytowej oczekiwanych w pozostałej części regionu

– wskazano w raporcie „Central, Eastern and South-Eastern Europe (CESEE) Bank Lending Survey”.

Badanie EBI wykazało również, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poprawił się w Polsce dostęp banków do finansowania, przy czym lepszy odnotowano głównie w przypadku depozytów detalicznych. Banki oczekują, że w ciągu kolejnego półrocza dostęp do finansowania będzie się poprawiać.

W analizie podkreślono, że w Europie Centralnej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej podaż kredytów rośnie i banki, mimo obaw o rentowność, planują inwestycje. Jednocześnie polskie banki wydają się być większymi optymistami niż inne banki w regionie.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA