fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiPolskie firmy boją się podatków

Polskie firmy boją się podatków

Droga energia i wysokie podatki to główne obawy polskich firm.

Prawie 40 proc. polskich firm wskazuje wzrost podatków jako zagrożenie dla swojej działalności. „Rzeczpospolita” opublikowała opracowanie Dun & Bradstreet, które wykazało, że pod tym względem Polska wypada najgorzej spośród 18 przebadanych państw, dla których średnia wskazań wyniosła 23,5 proc.

W Polsce obawy przed wzrostem podatków mają głównie małe firmy i jednoosobowe (45 proc.) oraz te z przychodami do 5 mln zł (52 proc.). Eksperci wypowiadający się dla dziennika wskazują, że takie poczucie zagrożenia wśród przedsiębiorców wynika z kolejnych sygnałów wysyłanych przez rząd, który co chwilę ma nowe plany wydatkowe.

– W sukurs przychodzi rządowi wchodzący od 2024 r. 15-procentowy podatek minimalny, którym zostaną objęte w zasadzie wszystkie spółki i grupy kapitałowe, z różnymi wyłączeniami wskazanymi w przepisach. Ponadto takie obawy zapewne podsyca świadomość faktu, że w Polsce opodatkowanie zysków osób prawnych w relacji do PKB jest wyjątkowo niskie w porównaniu z innymi krajami UE – wskazała na łamach „Rz” dr hab. Hanna Kuzińska, ekonomistka z Akademii Leona Koźmińskiego.

Poważnym problemem dla małych i średnich firm w Polsce pozostaje wprowadzona przez Polski Ład nieodliczalna składka zdrowotna, która nie tylko podniosła obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców, ale też sprawiła, że sam system jest mniej przejrzysty.

Jeśli chodzi o drogą energię, to w Polsce martwi się o nią prawie 60 proc. firm. Podobnie, jak w przypadku wysokich podatków, jest to najwyższy wynik wśród zbadanych krajów. Na świecie średni wynik to ok. 40 proc. wskazań.

Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA