fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy boją się systemu kaucyjnego

Polskie firmy boją się systemu kaucyjnego

Choć zdecydowana większość polskich przedsiębiorców twierdzi, że jest gotowa na wdrożenie systemu kaucyjnego, to jednak towarzyszą temu obawy związane z nadchodzącymi zmianami.

Aż trzy czwarte polskich firm twierdzi, że jest w jakimś stopniu gotowe na wdrożenie systemu kaucyjnego – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Co jednak bardzo istotne, tylko 15 proc. przedsiębiorców deklaruje zdecydowane przygotowanie w tym aspekcie, a 60 proc. raczej potwierdza swoją gotowość.

Zgodnie z planem system kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce już 1 stycznia 2025 roku, ale branża napojów od pewnego czasu zgłasza swoje zastrzeżenia do projektu. Wśród postulatów biznesu pojawia się wniosek o przesunięcie wejścia w życie ustawy o co najmniej rok lub zwolnienie kaucji z podatku VAT.

Powyższe ma swoje odzwierciedlenie w obawach polskich firm, gdyż aż dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że ważnym problemem związanym z realizacją ustawy kaucyjnej mogą być zbyt wysokie koszty wprowadzenia proponowanych rozwiązań. Ponad połowa respondentów nie do końca rozumie zapisy ustawy kaucyjnej i boi się, że może mieć problemy z prowadzeniem wymaganej sprawozdawczości. Podobny odsetek sądzi, że ma za mało czasu na wprowadzenie zasad ustawy kaucyjnej, a 40 proc. firm obawia się technicznych problemów ze zbieraniem butelek PET.

Pozostałe wątpliwości dotyczą obowiązku zawarcia przez sklepy umowy z każdym operatorem, który się do nich zgłosi, co może spowodować problemy techniczne z umieszczeniem wielu butelkomatów/worków do zbiórki dla różnych operatorów. Branża wskazuje również, że małe sklepy, które nie przyłączą się do systemu, będą głównie zbierać kaucję, a to głównie duże punkty sprzedaży będą ją zwracać konsumentom.

Firmy mają też wątpliwości, kto będzie właścicielem butelki, gdy ta trafi do butelkomatu innego operatora niż ten, z którym umowę podpisał producent i kto powinien płacić kaucję w sytuacji, gdy napój dystrybuowany jest w hotelu/restauracji. Jest to o tyle istotne, że przepływ odpadów opakowaniowych musi być płynny, bo będą one wykorzystywane jako surowiec do produkcji nowych butelek

– podkreślono w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA