fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy boją się systemu kaucyjnego

Polskie firmy boją się systemu kaucyjnego

Choć zdecydowana większość polskich przedsiębiorców twierdzi, że jest gotowa na wdrożenie systemu kaucyjnego, to jednak towarzyszą temu obawy związane z nadchodzącymi zmianami.

Aż trzy czwarte polskich firm twierdzi, że jest w jakimś stopniu gotowe na wdrożenie systemu kaucyjnego – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Co jednak bardzo istotne, tylko 15 proc. przedsiębiorców deklaruje zdecydowane przygotowanie w tym aspekcie, a 60 proc. raczej potwierdza swoją gotowość.

Zgodnie z planem system kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce już 1 stycznia 2025 roku, ale branża napojów od pewnego czasu zgłasza swoje zastrzeżenia do projektu. Wśród postulatów biznesu pojawia się wniosek o przesunięcie wejścia w życie ustawy o co najmniej rok lub zwolnienie kaucji z podatku VAT.

Powyższe ma swoje odzwierciedlenie w obawach polskich firm, gdyż aż dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że ważnym problemem związanym z realizacją ustawy kaucyjnej mogą być zbyt wysokie koszty wprowadzenia proponowanych rozwiązań. Ponad połowa respondentów nie do końca rozumie zapisy ustawy kaucyjnej i boi się, że może mieć problemy z prowadzeniem wymaganej sprawozdawczości. Podobny odsetek sądzi, że ma za mało czasu na wprowadzenie zasad ustawy kaucyjnej, a 40 proc. firm obawia się technicznych problemów ze zbieraniem butelek PET.

Pozostałe wątpliwości dotyczą obowiązku zawarcia przez sklepy umowy z każdym operatorem, który się do nich zgłosi, co może spowodować problemy techniczne z umieszczeniem wielu butelkomatów/worków do zbiórki dla różnych operatorów. Branża wskazuje również, że małe sklepy, które nie przyłączą się do systemu, będą głównie zbierać kaucję, a to głównie duże punkty sprzedaży będą ją zwracać konsumentom.

Firmy mają też wątpliwości, kto będzie właścicielem butelki, gdy ta trafi do butelkomatu innego operatora niż ten, z którym umowę podpisał producent i kto powinien płacić kaucję w sytuacji, gdy napój dystrybuowany jest w hotelu/restauracji. Jest to o tyle istotne, że przepływ odpadów opakowaniowych musi być płynny, bo będą one wykorzystywane jako surowiec do produkcji nowych butelek

– podkreślono w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA