Analitycy banku Pekao SA zmierzyli nastroje przedsiębiorców i dla badanego okresu wskaźnik koniunktury wyniósł 93,9 punktu. To lepiej niż w 2020 r. i 2021 r., ale gorzej niż przed pandemią, czyli w 2019 r. Zaznaczono jednak, że ogólnie polskie firmy są w niekorzystnym położeniu, bo muszą funkcjonować w trudnych realiach gospodarki postpandemicznej oraz w cieniu wojny na Ukrainie.
„Mimo optymizmu, jakim napawa nas postawa społeczeństwa i polskich przedsiębiorców, ostrożnie spoglądamy w przyszłość obserwując rosnące ceny surowców, energii oraz paliw. Skutki dzisiejszych wydarzeń kształtować będą gospodarkę zapewne przez kolejne lata” – napisano we wstępie analizy.
Tradycyjnie obszarem najgorzej ocenionym przez samych przedsiębiorców jest sytuacja gospodarcza w Polsce.
„Ocena ostatnich 12 miesięcy była o 5,5 pkt wyższa niż w roku poprzednim, jednakże wciąż niska w porównaniu z latami poprzedzającymi okres pandemii” – napisano w raporcie. „Najwyżej sytuację gospodarczą ocenili przedsiębiorcy w województwie podlaskim, najniżej w świętokrzyskim” – dodano.
W analizie napisano również, że ciągle obserwowany jest spadek inwestycji w sektorze MŚP, a głównymi powodami takiego stanu rzeczy są cięcia kosztów i niepewność.
Jeśli chodzi o główne bariery rozwojowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju to niezmiennie od lat są to: wysokie podatki, koszty pracy oraz obciążenia biurokratyczne.
Pekao SA