fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy radzą sobie lepiej niż w roku ubiegłym

Polskie firmy radzą sobie lepiej niż w roku ubiegłym

Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw jest obecnie lepsza niż w latach poprzednich – wynika z raportu banku Pekao SA.

Analitycy banku Pekao SA zmierzyli nastroje przedsiębiorców i dla badanego okresu wskaźnik koniunktury wyniósł 93,9 punktu. To lepiej niż w 2020 r. i 2021 r., ale gorzej niż przed pandemią, czyli w 2019 r. Zaznaczono jednak, że ogólnie polskie firmy są w niekorzystnym położeniu, bo muszą funkcjonować w trudnych realiach gospodarki postpandemicznej oraz w cieniu wojny na Ukrainie.

„Mimo optymizmu, jakim napawa nas postawa społeczeństwa i polskich przedsiębiorców, ostrożnie spoglądamy w przyszłość obserwując rosnące ceny surowców, energii oraz paliw. Skutki dzisiejszych wydarzeń kształtować będą gospodarkę zapewne przez kolejne lata” – napisano we wstępie analizy.

Tradycyjnie obszarem najgorzej ocenionym przez samych przedsiębiorców jest sytuacja gospodarcza w Polsce.

„Ocena ostatnich 12 miesięcy była o 5,5 pkt wyższa niż w roku poprzednim, jednakże wciąż niska w porównaniu z latami poprzedzającymi okres pandemii” – napisano w raporcie. „Najwyżej sytuację gospodarczą ocenili przedsiębiorcy w województwie podlaskim, najniżej w świętokrzyskim” – dodano.

W analizie napisano również, że ciągle obserwowany jest spadek inwestycji w sektorze MŚP, a głównymi powodami takiego stanu rzeczy są cięcia kosztów i niepewność.

Jeśli chodzi o główne bariery rozwojowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju to niezmiennie od lat są to: wysokie podatki, koszty pracy oraz obciążenia biurokratyczne.

Pekao SA

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA