fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy radzą sobie lepiej niż w roku ubiegłym

Polskie firmy radzą sobie lepiej niż w roku ubiegłym

Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw jest obecnie lepsza niż w latach poprzednich – wynika z raportu banku Pekao SA.

Analitycy banku Pekao SA zmierzyli nastroje przedsiębiorców i dla badanego okresu wskaźnik koniunktury wyniósł 93,9 punktu. To lepiej niż w 2020 r. i 2021 r., ale gorzej niż przed pandemią, czyli w 2019 r. Zaznaczono jednak, że ogólnie polskie firmy są w niekorzystnym położeniu, bo muszą funkcjonować w trudnych realiach gospodarki postpandemicznej oraz w cieniu wojny na Ukrainie.

„Mimo optymizmu, jakim napawa nas postawa społeczeństwa i polskich przedsiębiorców, ostrożnie spoglądamy w przyszłość obserwując rosnące ceny surowców, energii oraz paliw. Skutki dzisiejszych wydarzeń kształtować będą gospodarkę zapewne przez kolejne lata” – napisano we wstępie analizy.

Tradycyjnie obszarem najgorzej ocenionym przez samych przedsiębiorców jest sytuacja gospodarcza w Polsce.

„Ocena ostatnich 12 miesięcy była o 5,5 pkt wyższa niż w roku poprzednim, jednakże wciąż niska w porównaniu z latami poprzedzającymi okres pandemii” – napisano w raporcie. „Najwyżej sytuację gospodarczą ocenili przedsiębiorcy w województwie podlaskim, najniżej w świętokrzyskim” – dodano.

W analizie napisano również, że ciągle obserwowany jest spadek inwestycji w sektorze MŚP, a głównymi powodami takiego stanu rzeczy są cięcia kosztów i niepewność.

Jeśli chodzi o główne bariery rozwojowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju to niezmiennie od lat są to: wysokie podatki, koszty pracy oraz obciążenia biurokratyczne.

Pekao SA

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA