fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolskie firmy uważają, że przestrzeganie etyki płatniczej jest istotne

Polskie firmy uważają, że przestrzeganie etyki płatniczej jest istotne

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców jest przekonanych, że przestrzeganie zasad etyki płatniczej jest bardzo ważne dla funkcjonowania firmy.

Aż 96 proc. firm w Polsce postrzega etykę płatniczą za ważny element funkcjonowania ich organizacji – wynika z raportu „Etyka płatnicza przedsiębiorców” przeprowadzonego dla Kaczmarski Inkasso. Większość z przepytanych rozumie to jako opłacanie swoich zobowiązań finansowych w terminie.

Takie rozumienie etyki płatniczej ma aż 69 proc. polskich firm. Pozostali ankietowani etykę płatniczą rozumieją przez: niezaciąganie zobowiązań finansowych, jeśli spodziewa się problemów z ich spłatą (43 proc.); niekupowanie produktów lub usług, jeśli mogą wystąpić problemy z zapłatą w terminie (41 proc.); dokładne zapoznawanie się z warunkami zaciągnięcia i spłaty zobowiązań finansowych (41 proc.); informowanie kontrahentów o finansowych pomyłkach działających na ich niekorzyść (39 proc.) oraz informowanie kontrahentów, którzy wystawili faktury, o możliwych opóźnieniach w spłacie (32 proc.).

W raporcie podkreślono, że aż trzy czwarte firm działających od 5 do 10 lat postrzega zasady etyki za bardzo istotne i dlatego zawsze je respektują. Wśród firm działających od co najmniej 10 lat odsetek ten wyniósł 42 proc.

Jednocześnie aż 52 proc. firm znajduje sytuacje, które usprawiedliwiają niepłacenie w terminie innym podmiotom. Mowa tutaj na przykład o braku skutecznego dostarczania faktur czy błędach na fakturze (40 proc.) lub kiepskiej kondycji finansowej firmy spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (29 proc.). Co ciekawe, prawie co trzeci podmiot jest skłonny usprawiedliwić brak zapłaty niezadowoleniem z jakości otrzymanych produktów lub usług. Co czwarty przedsiębiorca wskazuje natomiast na problemy osobiste osoby odpowiedzialnej za dokonanie lub akceptację płatności lub oczekiwanie na płatność ze strony trzeciej. Brak pieniędzy jest usprawiedliwieniem dla 22 proc. firm.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA