fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaFinansePolskie firmy uważają, że przestrzeganie etyki płatniczej jest istotne

Polskie firmy uważają, że przestrzeganie etyki płatniczej jest istotne

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców jest przekonanych, że przestrzeganie zasad etyki płatniczej jest bardzo ważne dla funkcjonowania firmy.

Aż 96 proc. firm w Polsce postrzega etykę płatniczą za ważny element funkcjonowania ich organizacji – wynika z raportu „Etyka płatnicza przedsiębiorców” przeprowadzonego dla Kaczmarski Inkasso. Większość z przepytanych rozumie to jako opłacanie swoich zobowiązań finansowych w terminie.

Takie rozumienie etyki płatniczej ma aż 69 proc. polskich firm. Pozostali ankietowani etykę płatniczą rozumieją przez: niezaciąganie zobowiązań finansowych, jeśli spodziewa się problemów z ich spłatą (43 proc.); niekupowanie produktów lub usług, jeśli mogą wystąpić problemy z zapłatą w terminie (41 proc.); dokładne zapoznawanie się z warunkami zaciągnięcia i spłaty zobowiązań finansowych (41 proc.); informowanie kontrahentów o finansowych pomyłkach działających na ich niekorzyść (39 proc.) oraz informowanie kontrahentów, którzy wystawili faktury, o możliwych opóźnieniach w spłacie (32 proc.).

W raporcie podkreślono, że aż trzy czwarte firm działających od 5 do 10 lat postrzega zasady etyki za bardzo istotne i dlatego zawsze je respektują. Wśród firm działających od co najmniej 10 lat odsetek ten wyniósł 42 proc.

Jednocześnie aż 52 proc. firm znajduje sytuacje, które usprawiedliwiają niepłacenie w terminie innym podmiotom. Mowa tutaj na przykład o braku skutecznego dostarczania faktur czy błędach na fakturze (40 proc.) lub kiepskiej kondycji finansowej firmy spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (29 proc.). Co ciekawe, prawie co trzeci podmiot jest skłonny usprawiedliwić brak zapłaty niezadowoleniem z jakości otrzymanych produktów lub usług. Co czwarty przedsiębiorca wskazuje natomiast na problemy osobiste osoby odpowiedzialnej za dokonanie lub akceptację płatności lub oczekiwanie na płatność ze strony trzeciej. Brak pieniędzy jest usprawiedliwieniem dla 22 proc. firm.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA