fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesPolskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.

Dokładnie 27 proc. polskich firm chciałoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Naturalnie największe zainteresowanie w tym temacie zgłaszają największe podmioty na rynku.

W przypadku dużych firm udział w odbudowie Ukrainy chciałoby wziąć 32 proc. ankietowanych, wśród firm średnich jest to 31 proc., małych – 29 proc., zaś w przypadku mikrofirm – tylko 23 proc. Nie stanowi zaskoczenia jest fakt, że najchętniej zainwestowałyby na Ukrainie firmy budowlane (33 proc.), ale też produkcyjne (32 proc.). Mniejsze zainteresowanie wyrażają firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki (27 proc.) oraz handlu (24 proc.).

Według przytaczanych przez PIE szacunków Banku Światowego, Komisji Europejskiej i ONZ z końca grudnia ub.r. odbudowa Ukrainy w następnej dekadzie będzie kosztować co najmniej 486 mld dolarów, a przecież wojna wciąż trwa i zniszczenia postępują. Najwięcej pieniędzy, bo przeszło 80 mld dolarów, będzie potrzeba na odbudowę budynków mieszkalnych, kolejne są inwestycje transportowe (74 mld dolarów) oraz wydatki w obszarze handlu i przemysłu (67,5 mld dolarów).

W wielu branżach polskie przedsiębiorstwa posiadają odpowiedni potencjał, by włączyć się w ten proces. Decyduje o tym bliskość geograficzna, posiadane kontakty oraz fakt, że mimo wojny wiele firm nadal jest obecnych w Ukrainie. Uczestnictwo polskich firm w odbudowie Ukrainy może dać firmom długoterminowe korzyści. Ukraina jest bowiem dużym rynkiem zbytu oraz oferuje partnerom biznesowym atrakcyjne zasoby, w tym surowce i kompetencje w wybranych obszarach

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Polscy przedsiębiorcy uważają, że w zaangażowaniu na Ukrainie pomogłoby im wsparcie prawno-ekonomiczne zorganizowane na szczeblu międzyrządowym, a także uruchomienie specjalnego funduszu rozwoju na bazie Banku Gospodarstwa Krajowego czy wprowadzenie ubezpieczeń gwarantowanych dla przedsiębiorców.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA