fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolskie szkoły mają poważny problem

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.

Już dzisiaj w Polsce brakuje nawet dwudziestu pięciu tysięcy nauczycieli – alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Agencja Newseria Biznes pisze, że przyszłość edukacji rysuje się w ciemnych barwach, bo nie tylko odchodzą obecni nauczyciele, ale też brakuje młodych ludzi, którzy chcieliby nimi zostać.

Prezes Związku Nauczycieli Polskich Sławomir Broniarz wyjaśnił, że młodzi ludzie nie chcą pracować w szkołach, bo zarobki początkujących nauczycieli są dzisiaj zaledwie o 90 złotych wyższe od płacy minimalnej. Znacznie lepsze pieniądze można zarobić w wielu innych, nawet podstawowych zawodach.

Edukacja znajduje się na bardzo ostrym zakręcie właśnie z powodu kadrowego. Jeżeli chcemy z tego zakrętu wyjść obronną ręką, to trzeba poprawić warunki nauczania, zmienić podstawę programową i radykalnie podnieść pensje nauczycieli. Związek wspólnie z klubami opozycyjnymi przygotował poprawkę zmierzającą do tego, żeby od 1 lipca podnieść pensje o 20 proc. Dzisiaj te 20 proc. nikogo nie zadowala. Dzisiaj mówimy wyraźnie, że jeżeli chcemy, żeby ci ludzie wrócili do zawodu albo przychodzili do zawodu, to należy podwoić wynagrodzenie nauczyciela. To też nie będzie skok na kasę, biorąc pod uwagę fakt, że młody nauczyciel będzie zarabiał na rękę 5,4 tys. zł

– powiedział agencji Newseria Biznes Sławomir Broniarz.

W związku z niskimi zarobkami część kadry nauczycielskiej rezygnuje z pracy w szkole i decyduje się na inną. W efekcie dzisiaj w niektórych polskich szkołach nauczycielami są nawet 80-latkowie. Pedagodzy muszą też często samodzielnie zadbać o własne wyposażenie do pracy i radzić sobie z przeładowaną podstawą programową. ZNP alarmuje, że jeśli sytuacja w edukacji się nie zmieni, to problemy będą się pogłębiać.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA