fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePomoc kredytobiorcom coraz bliżej

Pomoc kredytobiorcom coraz bliżej

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom.

Premier Mateusz Morawiecki uzasadnił przyjęcie projektu troską o „bezpieczeństwo finansowe Polaków”.

– Wiemy, że czasy są trudne. Najpierw pandemia, a teraz „putinflacja” – to wszystko zagraża stabilności finansowej polskich rodzin. W takim momencie rząd musi ruszyć ze wsparciem – powiedział szef rządu w nagraniu opublikowanym na Facebooku. – Skutki putinflacji szczególnie odczuwają rodziny z kredytem hipotecznym. Ten kredyt miał być szansą na dom, a stał się dla wielu obciążeniem ponad siły. Nie dopuścimy, żeby skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość i zrujnowały ich marzenia – dodał Morawiecki.

Przyjęty projekt zakłada przede wszystkim wprowadzenie wakacji kredytowych, które będą mogły trwać do ośmiu miesięcy i to bez żadnych warunków i opłat. Będzie można z nich skorzystać w dwóch dowolnych miesiącach trzeciego i czwartego kwartału 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów w przyszłym roku. Poza tym rodziny w najtrudniejszej sytuacji finansowej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu w wysokości do 2 tysięcy złotych, również bez zbędnych formalności. Rząd chce również zlikwidować WIBOR i zastąpić go innym wskaźnikiem, a także zwiększyć Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do ponad 2 mld zł.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA