fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaFinanse„Postojowe” i dofinansowanie jednoosobowej działalności

„Postojowe” i dofinansowanie jednoosobowej działalności

Firmy z sektora MŚP dotknięte pandemią i zastojem w branży będą mogły we wrześniu wystąpić o kolejne pieniądze z tzw. postojowego. Warto zainteresować się także uzyskaniem w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) bezzwrotnego dofinansowania działalności. Ta mniej znana forma pomocy pozwala uzyskać wsparcie osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

2080 zł tyle wynosi wysokość zasiłku postojowego, naliczanego jako 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jest to już kwota netto, nie podlegająca opodatkowaniu ani oskładkowaniu.

W przypadku rozliczających się na kartę podatkową wsparcie wynosi 1300 zł, czyli 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie ma jednak kryterium spadku przychodów, które warunkuje uzyskanie pomocy w przypadku prowadzenia pozostałych rodzajów działalności gospodarczej.
Wypłata każdego, kolejnego „postojowego”, uwarunkowana jest złożeniem oświadczenia, że kondycja finansowa firmy od ostatniej wypłaty nie uległa poprawie.
Uwaga: „postojowe” przedsiębiorca może wziąć maksymalnie trzykrotnie.

Przypomnijmy: „postojowe” należy się firmom, które działały przed 1 lutego 2020 roku. Nie wszystkim jednak, bo wprowadzono istnieje kryterium przychodowe. Nie chodzi jednak o limit ograniczenia przychodów, czyli wielkości firmy, bo ten zniosła nowelizacja ustawy „covidowej”. Chodzi o wykazanie, że firma rzeczywiście ucierpiała w wyniku zamrożenia gospodarki. Musi więc ona udowodnić, że w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przychody spadły o co najmniej 15 proc. – w porównaniu do miesiąca poprzedzającego.
Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Wniosek można więc złożyć osobiście w placówce ZUS, wysłać tradycyjną pocztą lub drogą elektroniczną przez PUE ZUS.
Bezzwrotne dofinansowanie do prowadzenia działalności

Od 1300 zł do 2340 zł – tyle może uzyskać jednoosobowa firma. Ile dokładnie? To zależy od wielkości spadku przychodów. Maksymalnie jest to 7 tys. złotych. Jak to jest możliwe? To dlatego, że dofinansowanie można dostać od razu na 3 kolejne miesiące. Będzie ono wówczas wypłacane wówczas co miesiąc, a jego dokładna wielkość zostanie wyliczona przy uwzględnieniu spadku obrotów. Można je przy tym dostać nie na dłużej niż trzy miesiące.

Firma musi jednak wykazać, że łączne obroty w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym były o co najmniej 30 proc. niższe w porównaniu do przychodów z analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Brany jest pod uwagę spadek w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym – w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim.

Spadek obrotów jest rozumiany jako mniejsza sprzedaż towarów lub usług w ujęciu wartościowym lub ilościowym.
Gdy jest on wyższy od 30 proc. to pozwala uzyskać dofinansowanie w wys. 1300 zł. Wyższy od 50 proc. – już 1820 zł zaś przekraczający 80 proc. – 2340 zł.
Wnioski przyjmują Powiatowe Urzędy Pracy tradycyjną pocztą lub elektroniczną – w takiej sytuacji należy je podpisać Profilem Zaufanym.
Warunkiem uzyskania tej formy pomocy jest brak zaległości w ZUS na koniec września 2019 roku. Firma musi też działać już przez minimum jeden rok od dnia złożenia wniosku o wsparcie. W okresie dofinansowania nie można też mieć zawieszonej działalności gospodarczej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA