fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePowstał fundusz dla innowacyjnych firm

Powstał fundusz dla innowacyjnych firm

Jest potrzebny, wesprze finansowo rozwój innowacyjnych projektów. NCBR Investment Fund (NIF) to nowy, koinwestycyjny fundusz venture capital należący do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ma zostać wyposażony, w perspektywie najbliższych sześciu lat, w 700 mln złotych.

Specjalizacją tego kontrolowanego przez państwo funduszu będą inwestycje w mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będące w fazie wzrostu lub już ekspansji, ale komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych.

Dlaczego potrzebny jest taki fundusz? Bo sektor banków komercyjnych, ale i międzynarodowych firm venture capital jest bardzo wstrzemięźliwy – jeśli nie niechętny – finansowaniu młodych firm. Postrzega je bowiem jako firmy wysokiego ryzyka. Przedsiębiorstwa, często polskie, chcą korzystać z dorobku rodzimej nauki i opracowanych przez naszych naukowców innowacyjnych rozwiązań, ale potrzebują na to pieniędzy.

Wspólnie z partnerami

Oczywiście powstanie nowego funduszu o tym charakterze to też wsparcie rozwoju rynku venture capital w Polsce oraz działających na nim funduszy VC. Przede wszystkim tych, które nie posiadają wystarczających środków na inwestowanie większych projektów związanych z MŚP w obszarze B+R+I (tj. badania, rozwój, innowacje).

NCBR sam wyposaży fundusz w kapitał – będzie to 700 mln zł wpłacone przez właściciela do NIF w latach 2020-2026. W efekcie tzw. ticket inwestycyjny, czyli wartość pojedynczej inwestycji w projekt należący do innowacyjnego i młodego MŚP, został określony na od 3 do około 64 mln złotych.

NIF to nie tylko fundusz typu venture capital. Ma on także charakter funduszu private equity, a zarazem jest komercyjnym funduszem koinwestycyjnym. Oznacza to, że ryzyko inwestycji zostanie zdywersyfikowane (rozproszone), bo będzie wykładał pieniądze wspólnie z jednym lub wieloma Funduszami Partnerskimi – przy zachowaniu tzw. równości warunków (pari passu). Na wsparcie finansowe mogą liczyć firmy z sektora MŚP wychodzące z fazy seed (zalążkowej) i komercjalizujące projekty B+R+I, tj. implementujące wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych dla wprowadzenia określonego produktu lub usługi na rynek.

Polski pierwiastek i polskie badania

Trzeba podkreślić, że na potencjalne wzmocnienie kapitału mogą liczyć mikro, małe lub średnie firmy działające na rynku nie dłużej niż siedem lat i w dowolnej branży, ale cechujące się „polskim pierwiastkiem”. Co to oznacza? Oznacza to, że potencjalna spółka portfelowa musi mieć siedzibę w Polsce lub innych krajach OECD, a jej działalność powinna być prowadzona na terytorium Polski. „Polski pierwiastek” nie oznacza natomiast zwolnienia firmy od gruntownego badania sensowności inwestycji. MŚP zostanie prześwietlona przez NIF pod względem perspektyw biznesowych i ryzyka inwestycyjnego, a na samą inwestycję musi także wyrazić zgodę Fundusz Partnerski. Zarządowi NIF zależy na wsparciu praktycznego wdrażania w biznesie sukcesów środowiska akademickiego. Obecnie komercjalizacja obszaru B+R+I idzie bardzo ciężko – fundusz ma ambicję tę sytuację odmienić.

Firmy mogą liczyć na bardzo poważne wsparcie. NIF samodzielnie może zainwestować w dobry projekt realizowany przez firmę od 3 do 64 mln złotych, ale już wspólnie z Funduszem Partnerskim kwota ta rośnie nawet do 128 mln złotych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA