fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePPK dają Polakom olbrzymie zyski

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.

Szef PFR Paweł Borys napisał na portalu X, że aktywa zgromadzone w PPK przekroczyły już 20,2 mld zł, a zysk z inwestycji wyniósł już ponad 2,7 mld zł. Z kolei średnia stopa zwrotu z inwestycji funduszy PPK to przeszło 15 proc. od 2020 roku.

Według Pawła Borysa wdrożenie PPK pomogło w rozwoju alternatywnego pracowniczego programu emerytalnego (PPE), w którym aktywa również przekroczyły 20 mld zł. To oznacza, że Polacy posiadają obecnie przeszło 40 mld zł dodatkowych oszczędności w pełni prywatnym filarze kapitałowym systemu emerytalnego. To 20 proc. aktywów OFE lub 20 proc. aktywów funduszy inwestycyjnych (bez niepublicznych i sekurytyzacji).

Paweł Borys dodał, że średni zysk uczestnika PPK – z uwzględnieniem dopłaty pracodawcy i państwa – to ok. 120 proc., co oznacza, że z każdej odłożonej złotówki, oszczędzający ma obecnie 2,2 zł.

Obecnie w PPK i PPE uczestniczy już ponad 4 mln pracowników, ale celem powinno być ponad 6-7 mln w perspektywie końca tej dekady, gdzie największe wyzwanie dotyczy pracowników sektora publicznego i małych firm – zachęcam każdego pracownika do udziału w PPK, ponieważ pieniądze leżą na ulicy i warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe!

– napisał prezes PFR.

Według szacunków przekazanych przez Pawła Borysa, aktywa Polaków w PPK i PPE jeszcze w tej dekadzie powinny przekroczyć 100-120 mld zł. Z kolei przy stagnacji aktywów OFE aktywa PPK i PPE przekroczą aktywa w OFE mniej więcej już w połowie kolejnej dekady i będą, z perspektywy rynku kapitałowego, równoważyły odpływy netto z OFE, ale przy założeniu dalszego wzrostu partycypacji w PPK.

Źródło: X
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA