fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinansePPK dają Polakom olbrzymie zyski

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.

Szef PFR Paweł Borys napisał na portalu X, że aktywa zgromadzone w PPK przekroczyły już 20,2 mld zł, a zysk z inwestycji wyniósł już ponad 2,7 mld zł. Z kolei średnia stopa zwrotu z inwestycji funduszy PPK to przeszło 15 proc. od 2020 roku.

Według Pawła Borysa wdrożenie PPK pomogło w rozwoju alternatywnego pracowniczego programu emerytalnego (PPE), w którym aktywa również przekroczyły 20 mld zł. To oznacza, że Polacy posiadają obecnie przeszło 40 mld zł dodatkowych oszczędności w pełni prywatnym filarze kapitałowym systemu emerytalnego. To 20 proc. aktywów OFE lub 20 proc. aktywów funduszy inwestycyjnych (bez niepublicznych i sekurytyzacji).

Paweł Borys dodał, że średni zysk uczestnika PPK – z uwzględnieniem dopłaty pracodawcy i państwa – to ok. 120 proc., co oznacza, że z każdej odłożonej złotówki, oszczędzający ma obecnie 2,2 zł.

Obecnie w PPK i PPE uczestniczy już ponad 4 mln pracowników, ale celem powinno być ponad 6-7 mln w perspektywie końca tej dekady, gdzie największe wyzwanie dotyczy pracowników sektora publicznego i małych firm – zachęcam każdego pracownika do udziału w PPK, ponieważ pieniądze leżą na ulicy i warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe!

– napisał prezes PFR.

Według szacunków przekazanych przez Pawła Borysa, aktywa Polaków w PPK i PPE jeszcze w tej dekadzie powinny przekroczyć 100-120 mld zł. Z kolei przy stagnacji aktywów OFE aktywa PPK i PPE przekroczą aktywa w OFE mniej więcej już w połowie kolejnej dekady i będą, z perspektywy rynku kapitałowego, równoważyły odpływy netto z OFE, ale przy założeniu dalszego wzrostu partycypacji w PPK.

Źródło: X
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA