Przedstawiciele pracodawców i przedsiębiorców zaapelowali do rządu o umożliwienie szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia Białorusinów.

Pexels.com

Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego chcą, aby Białorusini byli preferencyjnie traktowani już po przekroczeniu polskiej granicy. Przygotowana przez rząd specustawa dotyczyła uchodźców z Ukrainy, co spotkało się z pochwałą przedsiębiorców, ale jednocześnie alarmują oni, że na Ukrainę wyjechało z Polski ok. 100 tys. mężczyzn, którzy dotychczas byli tutaj legalnie zatrudnieni. Przez to niektóre sektory polskiej gospodarki zaczynają borykać się z poważnym brakiem rąk do pracy.

„Mając na uwadze powyższe, a także uwzględniwszy fakt, że w związku z toczącą się wojną docierają do nas sygnały o znacznej liczbie Białorusinów planujących ucieczkę z kraju z obawy przed dalszymi represjami i masowym poborem, apelujemy do rządu o wprowadzenie – w ramach nowelizacji specustawy – możliwości szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów, na takich samych zasadach jak dla Ukraińców. W ten sposób uda nam się jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby polskiej gospodarki i uderzyć w reżim Łukaszenki” — napisano w apelu.

Poprzedni artykułKorzystajmy z wojny
Następny artykułPrzybywa skarg w branży fotowoltaicznej