fbpx
poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaFinansePracodawcy krytycznie o budżecie państwa na 2023 rok

Pracodawcy krytycznie o budżecie państwa na 2023 rok

Pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego negatywnie wypowiedzieli się o propozycji budżetu państwa na przyszły rok, wskazując m.in. na niedoszacowanie inflacji.

Konfederacja Lewiatan oświadczyła, że mimo wielu godzin dyskusji Rady Dialogu Społecznego na temat projektu budżetu na 2023 r. nie udało się wypracować wspólnego stanowiska strony społecznej, głównie ze względu na rozbieżności w sposobie patrzenia na budżet przez pracodawców i związkowców. Wszyscy zgodnie jednak uznali, że głównym zagrożeniem dla gospodarki jest inflacja. Według pracodawców, poza inflacją i jej niedoszacowaniem, problemem w projekcie budżetowym jest brak tarczy antyinflacyjnej oraz odpowiedzi na nasilający się kryzys energetyczny.

– Jeśli dodamy do tego rosnący udział wydatków pozabudżetowych i zapisane w ustawie okołobudżetowej mechanizmy łatwej zmiany przeznaczenia środków budżetowych czy tworzenia ogromnych gwarancji, budżet państwa na 2023 rok pozornie tylko wprowadza plan i dyscyplinę w gospodarowaniu środkami publicznymi – powiedział prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczącego Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS.

Przedstawiciele pracodawców uważają, że w przyszłym roku rząd powinien skupić się na walce z inflacją, wspierając działania NBP. W budżecie brakuje jednak na to odpowiedzi, podobnie jak na kryzys energetyczny. Według Konfederacji Lewiatan dzisiaj niezbędne są instrumenty umożliwiające interwencje publiczne, gdy stanie się to konieczne – i to nie tylko niosące pomoc gospodarstwom domowym, ale też wspierające firmy.

„W zapisach budżetu brak środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Mimo wielu zapowiedzi rządu nie ma pewności, że środki europejskie zostaną skierowane do Polski w 2023 roku. Oznacza to, że przedsiębiorstwom coraz trudniej będzie konkurować na wspólnym rynku. Pogorszy to sytuację Polski i przedsiębiorstw wobec wyzwań ekonomicznych i geopolitycznych, szczególnie w okresie szoku na rynkach energii” – alarmuje Konfederacja Lewiatan, wzywając jednocześnie do pełnej przejrzystości finansów publicznych, aby mogły one być skutecznie kontrolowane społecznie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA