Polscy przedsiębiorcy cieszą się ze zmian w minimalnym podatku CIT, ale jednocześnie uważają, że są one niewystarczające.

światowy minimalny cit - grafika wpisu
Pixabay

Konfederacja Lewiatan pochwaliła rząd za uwzględnienie przynajmniej niektórych postulatów przedsiębiorców.

„Zmiany idą w dobrym kierunku, ale oznaczają, że rząd nie zdecydował się na rezygnację z poboru tego podatku. W konsekwencji proponowane wyłączenia powinny objąć wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa” – wskazał Lewiatan.

Przedstawiciele pracodawców dodają, że przewidziane na trzeci kwartał 2022 r. prace nad dużą nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są oczekiwane przez przedsiębiorców, którzy chcą naprawienia szkodliwych dla biznesów zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Najbardziej wyczekiwana jest modyfikacja i odroczenie wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym, który przez niewłaściwą konstrukcję i wadliwe założenia obciąża firmy będące w trudnej sytuacji finansowej albo działające w niskomarżowych branżach.

– Cieszy fakt uwzględnienia przez Ministerstwo Finansów części zgłaszanych przez przedsiębiorców postulatów, choć biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, podatek ten w ogóle nie powinien był uchwalony i najlepszym rozwiązaniem jest jego likwidacja. Proponowane modyfikacje, wydają się iść w dobrym kierunku, jednak jeżeli podatek ten ma być modyfikowany, to dostrzegamy potrzebę wyłączenia spod regulacji wszystkich podatników z sektora MŚP z obrotami do 50 mln euro, a nie tylko małych podatników w rozumieniu ustawy o CIT z obrotami do 2 mln euro – wskazał Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan. – Wyłączenie pewnych kosztów przy liczeniu poziomu rentowności jest zmianą korzystną, ale już podniesienie tego wskaźnika do 2 proc. może spowodować, że jeszcze większa liczba podatników, może zostać objęta tym podatkiem. Biorąc pod uwagę, że przy wprowadzeniu tego rozwiązania zabrakło rzetelnych analiz i oceny skutków regulacji, liczymy tym razem na pogłębione konsultacje społeczne proponowanych zmian – dodał ekspert.

Lewiatan wskazuje, że w proponowanych zmianach brakuje przede wszystkim przywrócenia podatkowej neutralności połączeń, podziałów oraz wymiany udziałów spółek i podkreśla, że restrukturyzacje są naturalnym elementem biznesu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułIlu uchodźców w Polsce już pracuje?
Następny artykułIdzie Wielki Głód? Żywność w rozgrywkach politycznych