fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPracodawcy niezadowoleni ze zmian w Kodeksie pracy

Pracodawcy niezadowoleni ze zmian w Kodeksie pracy

Liczne zmiany w polskim Kodeksie pracy, które ostatnio weszły w życie, dezorientują pracodawców, którzy nie do końca rozumieją wszystkie wprowadzone przepisy.

Zmiany przepisów o pracy zdalnej i urlopach rodzicielskich, a także nowe uprawnienia pracownicze i nowości przy wypowiadaniu umów na czas określony nie zostały dobrze przyjęte przez polskich pracodawców. RMF FM informuje, że przedsiębiorcy często kontaktują się z prawnikami, aby wyjaśnić pojawiające się wątpliwości.

Zmiany w Kodeksie pracy to komplikacje dla firm

Mecenas Marek Jarosiewicz wypowiadający się dla rozgłośni wskazał, że możliwość uzyskania wolnego z tytułu „siły wyższej” oraz zmiany w urlopach rodzicielskich i ojcowskim wywołują nowe komplikacje kadrowe w firmach. Główne zastrzeżenia budzi jednak reforma umów o pracę na czas określony, które teraz nie mogą zostać zakończone bez uzasadnienia. Zmiany dotyczą osób zatrudnionych „na zastępstwo” lub na przykład realizujących w firmie określony projekt.

Zmiana dotycząca kończenia stosunku pracy w przypadku umów na czas określony budzi największe kontrowersje wśród przedsiębiorców. Dotychczas jeżeli pracodawca chciał się rozstać z pracownikiem, który był zatrudniony na czas określony, to mógł wypowiedzieć umowę bez argumentacji, teraz to się zmienia

– powiedział na antenie RMF FM mecenas Marek Jarosiewicz.

Z jednej strony jest to ochrona dla pracownika, a z drugiej jest to działanie, które mocno usztywnia relacje między pracownikiem a pracodawcą i sprawia, że poszukiwanie pracowników np. „na zastępstwo” stanie się bardziej skomplikowane

– dodał adwokat.

Według eksperta wprowadzone przez rząd zmiany mogą sprawić, że poza zamieszaniem w zakładach pracy, do sądów pracy będzie trafiać więcej spraw pracowniczych.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA