fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPrezes NBP o tym, kiedy inflacja zacznie maleć

Prezes NBP o tym, kiedy inflacja zacznie maleć

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego inflacja w Polsce mogłaby szybko zmaleć, gdyby spadły światowe ceny surowców energetycznych.

Zdaniem Glapińskiego mogłoby się tak stać, gdyby znacząco wzrosły dostawy ropy z Iranu lub produkcję zwiększyłaby OPEC. Jednocześnie prezes NBP zaznaczył, że spadek koniunktury na świecie powoduje spadek popytu na surowce energetyczne w ogóle.

Prezes NBP odniósł się również do cen żywności, które jego zdaniem rosną przez podwyżki cen gazu, bo to właśnie gaz jest używany do produkcji nawozów azotowych.

– Ale też są silne elementy, które będą spychały inflację i te ceny światowe w dół. Tak więc możliwa jest też niespodzianka pozytywna. Łańcuchy dostaw się reperują lub zamieniają na inne – dzieją się różne rzeczy. Możliwe jest przecież szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie – miejmy nadzieję, z korzyścią dla Ukrainy, dla wolnej niepodległej Ukrainy. To są wszystko okoliczności, które mogą zepchnąć inflację w dół – powiedział Glapiński.

Jeśli chodzi o inflację w Polsce, to szef banku centralnego powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej chciałaby, aby inflacja zeszła do poziomu celu w 2024 r.

– Inflacja stanowczo jest za wysoka i musimy ją zbić do poziomu przyzwoitego – podkreślił prezes. – My oczywiście musimy brać pod uwagę też te złe scenariusze. Czarny scenariusz byłby taki, że inflacja jest uporczywa, że maleje tempo wzrostu gospodarczego, a inflacja się uporczywie utrzymuje. My jesteśmy na to nastawieni i będziemy inflację dusić. Musimy zdusić inflację do takiego poziomu, żeby nie była bardzo dokuczliwa – podsumował Glapiński.

Przewidywania ekonomistów mówią, że w najbliższych miesiącach Polacy muszą się przygotować na dwucyfrową inflację.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA