fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaKrajPrezes NBP o tym, kiedy inflacja zacznie maleć

Prezes NBP o tym, kiedy inflacja zacznie maleć

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego inflacja w Polsce mogłaby szybko zmaleć, gdyby spadły światowe ceny surowców energetycznych.

Zdaniem Glapińskiego mogłoby się tak stać, gdyby znacząco wzrosły dostawy ropy z Iranu lub produkcję zwiększyłaby OPEC. Jednocześnie prezes NBP zaznaczył, że spadek koniunktury na świecie powoduje spadek popytu na surowce energetyczne w ogóle.

Prezes NBP odniósł się również do cen żywności, które jego zdaniem rosną przez podwyżki cen gazu, bo to właśnie gaz jest używany do produkcji nawozów azotowych.

– Ale też są silne elementy, które będą spychały inflację i te ceny światowe w dół. Tak więc możliwa jest też niespodzianka pozytywna. Łańcuchy dostaw się reperują lub zamieniają na inne – dzieją się różne rzeczy. Możliwe jest przecież szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie – miejmy nadzieję, z korzyścią dla Ukrainy, dla wolnej niepodległej Ukrainy. To są wszystko okoliczności, które mogą zepchnąć inflację w dół – powiedział Glapiński.

Jeśli chodzi o inflację w Polsce, to szef banku centralnego powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej chciałaby, aby inflacja zeszła do poziomu celu w 2024 r.

– Inflacja stanowczo jest za wysoka i musimy ją zbić do poziomu przyzwoitego – podkreślił prezes. – My oczywiście musimy brać pod uwagę też te złe scenariusze. Czarny scenariusz byłby taki, że inflacja jest uporczywa, że maleje tempo wzrostu gospodarczego, a inflacja się uporczywie utrzymuje. My jesteśmy na to nastawieni i będziemy inflację dusić. Musimy zdusić inflację do takiego poziomu, żeby nie była bardzo dokuczliwa – podsumował Glapiński.

Przewidywania ekonomistów mówią, że w najbliższych miesiącach Polacy muszą się przygotować na dwucyfrową inflację.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można budować schrony bez pozwolenia

Polski rząd pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają umożliwić obywatelom budowanie przydomowych schronów bez pozwolenia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA