fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinansePrezes NBP spotkał się z sekretarz skarbu USA. O czym rozmawiali?

Prezes NBP spotkał się z sekretarz skarbu USA. O czym rozmawiali?

W Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskie z amerykańską sekretarz skarbu Janet Yellen.

Amerykańska delegacja pojawiła się w siedzibie NBP, a tematem rozmowy był między innymi wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na sytuację gospodarczą w Polsce.

– W trakcie spotkania rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie oraz o tym, jak wpływa na nią konflikt militarny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę – powiedział prof. Adam Glapiński cytowany w oficjalnym komunikacie NBP. – Poruszaliśmy też temat wyzwań stojących przed bankami centralnymi w związku z rosnącą na całym świecie inflacją – dodał szef NBP.

Sekretarz Janet Yellen odwiedziła Polskę po raz pierwszy od momentu objęcia stanowiska. W Warszawie spotkała się z Adamem Glapińskim, ale też z premierem Mateuszem Morawieckim oraz minister finansów Magdaleną Rzeczkowską. Z tą ostatnią rozmawiała o wdrożeniu globalnej reformy podatkowej na poziomie OECD, zakładającej opodatkowanie największych korporacji.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA