fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesPrezesi z niepokojem patrzą w przyszłość

Prezesi z niepokojem patrzą w przyszłość

Większość prezesów dużych firm z całego świata jest przekonanych, że świat czeka spowolnienie gospodarcze – podaje „Rzeczpospolita”.

Według badania przeprowadzonego przez PwC aż trzech na czterech szefów dużych firm ze 105 krajów świata uważa, że w 2023 roku rozwój globalnej gospodarki zahamuje. „Rzeczpospolita” podkreśla, że to najwyższy odsetek od 12 lat.

Aż 40 proc. prezesów martwi się z powodu wysokiej inflacji, a wśród szefów firm z Europy Środkowo-Wschodniej odsetek ten wynosi nawet 55 proc. Prezesi z naszego regionu boją się też wojny na Ukrainie (43 proc.). Inne zmartwienia wszystkich szefów firm to niestabilność makroekonomiczna oraz cyberataki. Zmian klimatycznych boi się tylko 11 proc. ankietowanych prezesów.

Jeśli chodzi o największe wyzwania, to ponad połowa prezesów niepokoi się zmianą oczekiwań i preferencji klientów, zmianami regulacyjnymi oraz niedoborem pracowników i kompetencji. Kolejne na liście zmartwień miejsca zajmują: przełomowe innowacje technologiczne, zaburzenia w łańcuchach dostaw i przejście na nowe źródła energii. W celu ograniczenia negatywnego wpływu głównych wyzwań 52 proc. menedżerów już przeprowadza redukcję kosztów operacyjnych, a co trzeci się do nich przygotowuje. Z kolei 83 proc. chce przygotować się do nowej rzeczywistości przez dywersyfikację swojej oferty, zaś 80 proc. po prostu podniesie ceny produktów lub usług.

Szefowie światowych firm raczej nie chcą zwalniać ludzi, a jeśli będą oszczędzać na kosztach pracy, to głównie przez zamrożenie rekrutacji. W naszym regionie na cięcia kadrowe zdecydowanych jest jedna trzecia prezesów.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA