fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrezesi z niepokojem patrzą w przyszłość

Prezesi z niepokojem patrzą w przyszłość

Większość prezesów dużych firm z całego świata jest przekonanych, że świat czeka spowolnienie gospodarcze – podaje „Rzeczpospolita”.

Według badania przeprowadzonego przez PwC aż trzech na czterech szefów dużych firm ze 105 krajów świata uważa, że w 2023 roku rozwój globalnej gospodarki zahamuje. „Rzeczpospolita” podkreśla, że to najwyższy odsetek od 12 lat.

Aż 40 proc. prezesów martwi się z powodu wysokiej inflacji, a wśród szefów firm z Europy Środkowo-Wschodniej odsetek ten wynosi nawet 55 proc. Prezesi z naszego regionu boją się też wojny na Ukrainie (43 proc.). Inne zmartwienia wszystkich szefów firm to niestabilność makroekonomiczna oraz cyberataki. Zmian klimatycznych boi się tylko 11 proc. ankietowanych prezesów.

Jeśli chodzi o największe wyzwania, to ponad połowa prezesów niepokoi się zmianą oczekiwań i preferencji klientów, zmianami regulacyjnymi oraz niedoborem pracowników i kompetencji. Kolejne na liście zmartwień miejsca zajmują: przełomowe innowacje technologiczne, zaburzenia w łańcuchach dostaw i przejście na nowe źródła energii. W celu ograniczenia negatywnego wpływu głównych wyzwań 52 proc. menedżerów już przeprowadza redukcję kosztów operacyjnych, a co trzeci się do nich przygotowuje. Z kolei 83 proc. chce przygotować się do nowej rzeczywistości przez dywersyfikację swojej oferty, zaś 80 proc. po prostu podniesie ceny produktów lub usług.

Szefowie światowych firm raczej nie chcą zwalniać ludzi, a jeśli będą oszczędzać na kosztach pracy, to głównie przez zamrożenie rekrutacji. W naszym regionie na cięcia kadrowe zdecydowanych jest jedna trzecia prezesów.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA