fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseProblem kredytów frankowych zostanie z nami na lata?

Problem kredytów frankowych zostanie z nami na lata?

Prezes Związku Banków Polskich twierdzi, że Polska potrzebuje systemowego rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Zdaniem prezesa ZBP Tadeusza Białka bez rozwiązania systemowego Polska będzie borykać się z problemem kredytów frankowych jeszcze przez 10-15 lat. W związku z tym konieczna jest ustawa, która pozwoliłaby przyspieszyć i wzmocnić proces zawierania ugód między bankami a tak zwanymi frankowiczami.

Tadeusz Białek w rozmowie z PAP przytoczył badania ZBP, które pokazują, że w przyszłości nadal można się spodziewać, iż miesięcznie w sądach będzie przybywać od 3 tys. do nawet 4 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych.

W tzw. frankowym wydziale sądu w Warszawie terminy są już wyznaczane na 2026 r. Obecnie 75 proc. spraw sądowych, z blisko 150 tysięcy, to są sprawy w I instancji, a więc w miarę świeże, które miesiącami będą czekać na wyznaczenie terminu. W związku z tym tylko systemowe rozwiązanie jest w stanie wyjść naprzeciw tej patowej sytuacji, która ma miejsce

– powiedział Tadeusz Białek.

Jednym z rozwiązań problemu kredytów frankowych mogłaby być ustawa dokonująca przymusowej konwersji, ale prezes Białek nie jest jej zwolennikiem. Należy popracować nad systemowym wsparciem ugodowego trybu rozwiązywania sporów. Taka ustawa musiałaby sankcjonować tryb ugodowy proponowany przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego, który chciałby potraktować kredyt walutowy tak, jakby od początku był on kredytem złotowym. W ten sposób kredytobiorca walutowy nie byłby uprzywilejowany, a zostałby zrównany z kredytobiorcą złotowym.

Jeśli chodzi o bodźce zachęcające do zawierania ugód, to paleta rozwiązań jest do przemyślenia. Byłoby dobrze, gdyby ustawa nakładała na banki pewne obowiązki jeszcze na etapie przedsądowym, na przykład obligowała wszystkie banki do przedstawienia w określonym terminie w jednolitej formule rozwiązania ugodowego. Dawałaby jakieś terminy, w jakich strony powinny uzgodnić warunki ewentualnej ugody. Ustawa mogłaby także wprowadzać do procedury sądowej przepisy o charakterze epizodycznym, które nakładałaby na sądy obowiązek proponowania pewnej formuły ugodowej. Można pomyśleć o jakichś dodatkowych zachętach dla klientów, aby po zgodzie na formułę ugodową mogli liczyć na coś w rodzaju dodatkowego bonusu. Mieliby nadal wybór i mogliby nie zdecydować się na ugodę, ze świadomością, że będą się procesować przez 5-6 lat, ale też mogliby skorzystać z propozycji ugody, w ramach której mieliby dodatkowe korzyści

– dodał prezes ZBP.

Dotychczas podpisano około 75 tys. ugód między bankami a klientami, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA