fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatProblemy z rekrutacją – konsekwencje niedopasowania na rynku pracy

Problemy z rekrutacją – konsekwencje niedopasowania na rynku pracy

Wyobraźnia – to właśnie pozostaje firmom, które od lat zmagają się ze znalezieniem niezbędnych pracowników. Jak podaje agencja Bloomberg, aż trzy czwarte przedsiębiorców w Europie i w USA ma trudności z rekrutacją.

Zazwyczaj niedobór siły roboczej występuje, gdy na rynku pracy nie ma wystarczającej liczby dostępnych pracowników, aby zaspokoić zapotrzebowanie na talenty. W Stanach Zjednoczonych już w 2018 r. liczba wakatów przekroczyła liczbę bezrobotnych, a od lipca 2023 r. na jednego bezrobotnego w kraju przypada 1,5 miejsca pracy. W Europie pod koniec 2023 r. pracodawcy mieli trudności z obsadzeniem prawie miliona wolnych stanowisk, a pracodawcy w Australii próbowali zapełnić prawie 400 tys. wakatów. W Singapurze w połowie 2023 r. na 100 dostępnych kandydatów przypadały 194 wolne miejsca pracy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy dwoją się i troją, aby pozyskać i utrzymać pracowników.

Przyczyny niedoboru pracowników

Przyczyn niedopasowania rynku może być wiele, począwszy od zmian demograficznych czy małej mobilności pracowników rozumianej jako niechęci do zmiany miejsca zamieszkania celem podjęcia zatrudnienia, a skończywszy na produkcji absolwentów, których wykształcenie nie odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu pracodawców (mówimy wtedy o niedopasowaniu strukturalnym). Aktualnie najczęstszą przyczyną niedoboru pracowników w Europie czy też w Stanach jest właśnie niedopasowanie strukturalne. Według najnowszych badań Eurofound (Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy) na koniec 2022 r. średni wskaźnik wolnych wakatów w UE osiągnął historycznie wysoki poziom około 3 proc. Prawie jedna trzecia pracodawców w UE twierdzi, że niedobory te utrudniają ich produktywność i świadczenie usług. Walka o talenty jest najbardziej widoczna w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech i Holandii, choć niedobory można zaobserwować w różnych sektorach i zawodach we wszystkich państwach członkowskich.

Elastyczność – magnes na pracowników

Jak wynika z raportu przygotowanego przez stowarzyszenie międzynarodowych korporacji działających z Hiszpanią zatytułowanym „Tendencje i niedopasowanie rynku pracy 2023” („Tendencias y desajuste de talento 2023”), elastyczność zajmuje pierwsze miejsce jako dźwignia przyciągania pracowników. Z kolei zgodnie z analizą agencji pracy Randstad prawie dwie piąte respondentów (39 proc.) stwierdziło, że praca w domu nie podlega dla nich negocjacjom, a ponad jedna trzecia (37 proc.) rozważyłaby odejście z pracy, gdyby poproszono ich o spędzanie większej ilości czasu w biurze. Elastyczność, której poszukują pracownicy nie ogranicza się tylko do miejsca wykonywania pracy. W jej ramach mieszczą się także ruchome godziny rozpoczynania pracy, które zostały uznane za ważne przez 41 proc. respondentów.

Nierównowaga na rynku pracy wymusiła na przedsiębiorcach oferowanie pracy zdalnej i to w wymiarze większym niż przewiduje prawo pracy. Zgodnie z raportem „Tendencje i niedopasowanie rynku pracy 2023” ponad 33 proc. międzynarodowych firm działających w Hiszpanii zapewnia pracę zdalną w wymiarze większym niż 3 dni tygodniowo. Dla przykładu: BT Group (brytyjska korporacja świadcząca usługi komunikacyjne) pozwala swoim pracownikom na tzw. home office nawet pięć dni w tygodniu.

Koniec z ageizmem?

Specjaliści z branży HR zauważają jednak, że problemy z pozyskaniem nowych pracowników zmusiły przedsiębiorców do zweryfikowania swojej dotychczasowej polityki kadrowej. Ich zdaniem doszło do zaskakującego zwrotu w stosunku do tzw. niewidocznych aplikacji, czyli CV składanych przez osoby zaraz po studiach lub powyżej 50. roku życia. Co ciekawe, to właśnie powrót do niewidocznych aplikacji został wskazany jako drugie najczęściej wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje narzędzie do obsadzenia wolnych wakatów. Prognozuje się, że do 2031 r. prawie 25 proc. globalnej siły roboczej będzie w wieku powyżej 55 lat, a 41 proc. amerykańskich pracowników będzie pracować po 65. roku życia. Zmiana ta sygnalizuje pilną potrzebę uwzględnienia przez pracodawców różnorodności wiekowej. Jak wynika z raportu wzrost zatrudnienia osób po 50. roku był widoczny w firmach, takich jak Leroy Merlin, Aldi i Adecco Group.

Wynagrodzenie ważne, ale nie najważniejsze

Podnoszenie wynagrodzeń w celu pozyskania pożądanych kandydatów zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej stosowanych przez firmy strategii. Decyduje się na nią ponad 22 proc. przedsiębiorstw. W pewnych sektorach – np. technologicznym – inflacja płac jest niemal stała. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza z branży IT, oferuje nie tylko coroczne podwyżki płac (na poziomie od 10 do 12 proc.), ale także premie stażowe, które otrzymać można nawet już po trzech latach pracy w firmie. Dla wielu firm, szczególnie tych mniejszych, podnoszenie wynagrodzeń może stanowić poważne wyzwanie. Mimo to ponad jedna piąta przedsiębiorców decyduje się na podwyżki wynagrodzeń, żeby pozyskać lub utrzymać wartościowego pracownika.

Co ciekawe, aż 18 proc. pracodawców stwierdziło, że aby zdobyć pracownika są gotowi obniżyć stawiane wymaganie, np. co do znajomości języka obcego czy posiadanego stażu pracy.

Źródło: elpais.es, randstad.com, multinacional.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA