fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiProducenci napojów protestują przeciw kolejnemu podatkowi

Producenci napojów protestują przeciw kolejnemu podatkowi

Przedstawiciele producentów napojów ostro skrytykowali decyzję rządu o znacznym podniesieniu opłaty za opakowania jednorazowe. Branża postuluje jak najszybsze wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Polska Federacja Producentów Żywności zaprotestowała przeciwko aż dwudziestokrotnie wyższej niż planowano podwyżce opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów. Związek Pracodawców wskazuje, że taka decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie ma żadnego uzasadnienia.

Dwudziestokrotna podwyżka opłaty za opakowania bez zgody branży

PFPŻ tłumaczy, że nową stawką zostaną objęte przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek napoje (w tym również wody, soki i napoje mleczne) w opakowaniach plastikowych o pojemności do 3 litrów. W wyniku zmiany zamiast proponowanej wcześniej stawki 1 gr za kilogram, przedsiębiorcy będą musieli płacić 20 gr za kilogram.

Nie ma żadnego uzasadnienia dla obecnej propozycji MKiŚ, w której zaledwie po trzech miesiącach stawkę tę podniesiono o 2000%. Budzi to poważne wątpliwości, co do zasadności zaproponowanej obecnie wysokości stawki i rodzi podejrzenie, że ustalona została ona w arbitralny sposób, z wykorzystaniem nikomu nie znanych „szacunków” Instytutu Ochrony Środowiska-PIB. Absolutnie nie ma zgody ze strony branży mleczarskiej na takie stawki

– powiedziała Agnieszka Maliszewska dyrektor generalna Polskiej Izby Mleka.

Przedstawiciele producentów napojów przypominają, że pierwotnie rząd zgodził się na opłatę w wysokości 1 gr za kilogram, aby w ten sposób zrekompensować przedsiębiorcom fakt, że objęto nią wszystkie plastikowe opakowania, choć tylko część z nich jest faktycznie zbierana z terenów publicznych i powoduje koszty dla publicznych systemów zbierania odpadów.

Zdaniem Dariusza Lizaka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rolniczy wysoki wzrost opłaty oznacza, że przedsiębiorcy zostali wprowadzeni w błąd w trakcie konsultacji ustawy, a nowe obciążenie to nic innego, jak kolejny podatek.

W związku z powyższym branża uważa, że rząd powinien odejść od dodatkowego obciążania przedsiębiorców kosztami i skupić się na pracach nad wdrożeniem systemu kaucyjnego, który pozwoliłby na realizację obowiązków w zakresie poziomów zbiórki i użycia recyklatu. PFPŻ przypomina, że producenci napojów apelują o wprowadzenie takiego systemu już od dwóch lat.

Źródło: PFPŻ
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA