fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiProducenci napojów protestują przeciw kolejnemu podatkowi

Producenci napojów protestują przeciw kolejnemu podatkowi

Przedstawiciele producentów napojów ostro skrytykowali decyzję rządu o znacznym podniesieniu opłaty za opakowania jednorazowe. Branża postuluje jak najszybsze wprowadzenie systemu kaucyjnego.

Polska Federacja Producentów Żywności zaprotestowała przeciwko aż dwudziestokrotnie wyższej niż planowano podwyżce opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów. Związek Pracodawców wskazuje, że taka decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie ma żadnego uzasadnienia.

Dwudziestokrotna podwyżka opłaty za opakowania bez zgody branży

PFPŻ tłumaczy, że nową stawką zostaną objęte przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek napoje (w tym również wody, soki i napoje mleczne) w opakowaniach plastikowych o pojemności do 3 litrów. W wyniku zmiany zamiast proponowanej wcześniej stawki 1 gr za kilogram, przedsiębiorcy będą musieli płacić 20 gr za kilogram.

Nie ma żadnego uzasadnienia dla obecnej propozycji MKiŚ, w której zaledwie po trzech miesiącach stawkę tę podniesiono o 2000%. Budzi to poważne wątpliwości, co do zasadności zaproponowanej obecnie wysokości stawki i rodzi podejrzenie, że ustalona została ona w arbitralny sposób, z wykorzystaniem nikomu nie znanych „szacunków” Instytutu Ochrony Środowiska-PIB. Absolutnie nie ma zgody ze strony branży mleczarskiej na takie stawki

– powiedziała Agnieszka Maliszewska dyrektor generalna Polskiej Izby Mleka.

Przedstawiciele producentów napojów przypominają, że pierwotnie rząd zgodził się na opłatę w wysokości 1 gr za kilogram, aby w ten sposób zrekompensować przedsiębiorcom fakt, że objęto nią wszystkie plastikowe opakowania, choć tylko część z nich jest faktycznie zbierana z terenów publicznych i powoduje koszty dla publicznych systemów zbierania odpadów.

Zdaniem Dariusza Lizaka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rolniczy wysoki wzrost opłaty oznacza, że przedsiębiorcy zostali wprowadzeni w błąd w trakcie konsultacji ustawy, a nowe obciążenie to nic innego, jak kolejny podatek.

W związku z powyższym branża uważa, że rząd powinien odejść od dodatkowego obciążania przedsiębiorców kosztami i skupić się na pracach nad wdrożeniem systemu kaucyjnego, który pozwoliłby na realizację obowiązków w zakresie poziomów zbiórki i użycia recyklatu. PFPŻ przypomina, że producenci napojów apelują o wprowadzenie takiego systemu już od dwóch lat.

Źródło: PFPŻ
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA