fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaProducenci żywności muszą uważać na nowe kary

Producenci żywności muszą uważać na nowe kary

Od 2022 r. producentom żywności będą grozić kary za niewłaściwe oznaczanie żywności „bio” lub „eko” – informuje agencja Newseria Biznes.

Celem jest walka z wprowadzaniem konsumentów w błąd przez fałszywe stylizowanie swoich wyrobów na ekologiczne. Aktualnie, zgodnie z unijnymi przepisami, produkty ekologiczne muszą zawierać więcej niż 50 proc. składników pochodzenia rolniczego (poza wodą i solą) i aż 95 proc. tych składników musi pochodzić z ekologicznych upraw. To właśnie takie produkty są oznaczane symbolem listka otoczonego gwiazdkami, czyli unijnym certyfikatem produkcji ekologicznej. W Polsce takie certyfikaty są wydawane (lub wycofywane) przez jedną z trzynastu jednostek certyfikujących.

Newseria Biznes informuje, że od 1 stycznia 2022 r. normy te zostaną dodatkowo zaostrzone, a lista produktów mogących zostać objętych certyfikacją poszerzona. Zmienione też zostaną zasady wydawania certyfikatów. Wszystko to ma uporządkować rynek żywności ekologicznej i wzmocnić system kontrolny.

– Podczas codziennych zakupów często nie zwracamy uwagi na znaczki. Widzimy zielone logo z napisem „bio” lub „eko” i myślimy, że faktycznie tak jest. Tymczasem to jest po prostu podobny znaczek, który ma udawać certyfikat produkcji ekologicznej. Teraz oznaczanie produktów w sposób zbliżony do tego znaku będzie karane, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd – powiedziała dr Małgorzata Pietras-Szewczyk, ekspertka z  Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. – Dzięki temu będziemy mieć pewność, że produkty, które znajdujemy w sklepach, faktycznie pochodzą z rolnictwa ekologicznego. Rzadziej natkniemy się też na takie, które produkty rolnictwa ekologicznego tylko udają – dodała w rozmowie z Newserią Biznes. Małgorzata Pietras-Szewczyk twierdzi też, że skala wprowadzania konsumentów w błąd w kwestii ekologicznej żywności jest całkiem spora.

Źródło: biznes.newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA