fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesProjekt liberalizujący handel w niedziele gotowy

Projekt liberalizujący handel w niedziele gotowy

Do Sejmu trafił projekt ustawy mającej na celu rozluźnienie przepisów ograniczających handel w niedziele. Propozycja jest kompromisowa.

Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt ustawy liberalizującej zakaz handlu w niedziele. Główne założenia najnowszej propozycji to przywrócenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oraz podniesienie stawki za pracę w te  dni.

Radio Zet precyzuje, że zgodnie z planem Polski 2050 stawka za pracę w handlową niedzielę ma wzrosnąć dwukrotnie. Poza tym pracodawca będzie miał też obowiązek dać pracownikowi jeden dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po pracującej niedzieli. Twórcy projektu reklamują go jako kompromis między pełną liberalizacją handlu a obecnym zakazem.

W opinii posłanki Barbary Oliwieckiej propozycja jej ugrupowania uwzględnia interesy pracodawców, ale też dba o dobro klientów i pracowników, którzy będą cieszyć się z dodatkowego wynagrodzenia i dni wolnych. Z kolei w opinii Żanety Cwaliny-Śliwowskiej odblokowanie handlu w niedziele zmniejszy marnowanie żywności w Polsce.

Ta nowelizacja wynika w pewnym sensie z braku działań jednego z resortów, ale nie chciałbym, żebyście państwo to postrzegali jako konflikt w koalicji. To raczej jest nasza troska o to, aby dbać o realizację naszego programu i pobudzić w Polsce wzrost gospodarczy

– powiedział Ryszard Petru, jeden z wnioskodawców projektu.

Według Polski 2050 dzięki wprowadzeniu dwóch niedziel handlowych w miesiącu obrót sklepów wzrośnie o kilka procent, a zatrudnienie zwiększy się aż o 40 tysięcy osób.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA