fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorco, czy myślałeś o sukcesji firmy?

Przedsiębiorco, czy myślałeś o sukcesji firmy?

Polscy przedsiębiorcy niechętnie decydują się na sukcesje swoich firm – informuje „Rzeczpospolita”.

Dzisiaj na rynku jest wiele firm, które powstały w efekcie transformacji ustrojowej na początku lat 90. XX w., więc ich właściciele to często osoby po pięćdziesiątce. Mimo to wielu z nich odkłada w czasie decyzję o przekazaniu firmy w ręce innych.

Z badania przeprowadzonego przez Akademię Leona Koźmińskiego wynika, że aż 74 proc. polskich przedsiębiorców rozważając sukcesję firmy chce ją przekazać komuś z rodziny. To zdecydowanie wyższy odsetek niż w krajach Europy Zachodniej. Dla przykładu w Niemczech odsetek ten wynosi 43 proc., w Szwajcarii 39 proc., a w Szwecji 35 proc.
Polscy biznesmeni najczęściej chcą przekazać firmę dzieciom (64 proc.), a jej sprzedaż komuś obcemu rozważa 17 proc. przedsiębiorców. Opcją jest też likwidacja firmy, którą rozpatruje 8 proc. przedsiębiorców, a 7 proc. mogłoby przekazać firmę obcej osobie. Co ciekawe, jest też niewielki odsetek biznesmenów, którzy myślą o sprzedaniu firmy swoim dzieciom (3 proc.).

Z badania ALK dowiadujemy się też, że aż 82 proc. przepytanych przedsiębiorców zrezygnowałoby z prowadzenia firmy ze względu na swój stan zdrowia. Właściciele firm odkładają natomiast decyzję o sukcesji z uwagi na podatki oraz biurokrację.

– Takie ostrożne podejście do sukcesji to efekt prostego zmierzenia się z upływem czasu. Postawienie wprost kwestii odejścia czy zmniejszenia swojej aktywności jest tym, z czym trudno wielu przedsiębiorcom się pogodzić – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

„Rz” podaje, że w Polsce może być ok. 830 tys. firm rodzinnych, których udział w PKB wynosi ok. 18 proc. Firmy te rocznie generują ponad 330 mld zł przychodów.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA