fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorco, czy myślałeś o sukcesji firmy?

Przedsiębiorco, czy myślałeś o sukcesji firmy?

Polscy przedsiębiorcy niechętnie decydują się na sukcesje swoich firm – informuje „Rzeczpospolita”.

Dzisiaj na rynku jest wiele firm, które powstały w efekcie transformacji ustrojowej na początku lat 90. XX w., więc ich właściciele to często osoby po pięćdziesiątce. Mimo to wielu z nich odkłada w czasie decyzję o przekazaniu firmy w ręce innych.

Z badania przeprowadzonego przez Akademię Leona Koźmińskiego wynika, że aż 74 proc. polskich przedsiębiorców rozważając sukcesję firmy chce ją przekazać komuś z rodziny. To zdecydowanie wyższy odsetek niż w krajach Europy Zachodniej. Dla przykładu w Niemczech odsetek ten wynosi 43 proc., w Szwajcarii 39 proc., a w Szwecji 35 proc.
Polscy biznesmeni najczęściej chcą przekazać firmę dzieciom (64 proc.), a jej sprzedaż komuś obcemu rozważa 17 proc. przedsiębiorców. Opcją jest też likwidacja firmy, którą rozpatruje 8 proc. przedsiębiorców, a 7 proc. mogłoby przekazać firmę obcej osobie. Co ciekawe, jest też niewielki odsetek biznesmenów, którzy myślą o sprzedaniu firmy swoim dzieciom (3 proc.).

Z badania ALK dowiadujemy się też, że aż 82 proc. przepytanych przedsiębiorców zrezygnowałoby z prowadzenia firmy ze względu na swój stan zdrowia. Właściciele firm odkładają natomiast decyzję o sukcesji z uwagi na podatki oraz biurokrację.

– Takie ostrożne podejście do sukcesji to efekt prostego zmierzenia się z upływem czasu. Postawienie wprost kwestii odejścia czy zmniejszenia swojej aktywności jest tym, z czym trudno wielu przedsiębiorcom się pogodzić – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

„Rz” podaje, że w Polsce może być ok. 830 tys. firm rodzinnych, których udział w PKB wynosi ok. 18 proc. Firmy te rocznie generują ponad 330 mld zł przychodów.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA