fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorco, zastrzeż i zabezpiecz swoją markę

Przedsiębiorco, zastrzeż i zabezpiecz swoją markę

Przypominamy raz jeszcze, że tylko do 16 grudnia 2022 roku małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać do EUIPO (czyli Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) lub Urzędu Patentowego wnioski o dofinansowanie zastrzeżenia swojej marki – zarówno na Polskę, jak i na inne kraje Wspólnoty Europejskiej oraz cały świat. Do wzięcia jest nawet 2250 euro dotacji bezzwrotnej. Przy korzystaniu z dotacji koszty związane z pełnym zabezpieczeniem marki są – nawet dla niezamożnej firmy – wręcz symboliczne.

Wydawać by się mogło, że 16 mln euro przeznaczone na dotacje unijne na ochronę własności intelektualnej MŚP to całkiem dużo pieniędzy, ale zainteresowanie jest znaczące, więc nie warto czekać na ostatnią chwilę. Decydować będzie bowiem kolejność zgłoszeń firm.

Dofinansowanie jest organizowane przez SME Fund, który udostępnia firmom tzw. bony własności intelektualnej. Tak zwany Bon 1 może opiewać na maksymalną wartość 1500 euro. Pieniądze z niego można przeznaczyć na pokrycie nawet 75 proc. opłat związanych z rejestracją znaku towarowego w dowolnym kraju członkowskim lub na obszarze całej UE. Jeśli ktoś chce zarejestrować swój znak towarowy szerzej, w wymiarze międzynarodowym (obejmując zastrzeżeniem 128 krajów) z przyznanych środków pokryć może do 50 proc. poniesionych kosztów. Dodatkowy Bon 2 – o wartości 750 euro – można przeznaczyć na pokrycie opłat patentowych.

Po co chronić własność intelektualną?

Nie trzeba chyba specjalnie nikogo przekonywać, że własność intelektualna stanowi poważny, liczący się składnik aktywów przedsiębiorstwa. Przy tym jak najbardziej wymierny, bo znane już marki mają swoją wartość finansową. Projekty i pomysły o nieszablonowym wymiarze, produkty lub usługi specyficzne, niszowe itp. wykorzystywane bywają skutecznie w marketingu, stanowiąc istotny element strategii wielu firm. Chronić to co „swoje”, wykreowane często nie bez trudu, jak najbardziej należy, żeby zapobiec pirackiemu kopiowaniu i wykorzystaniu pomysłów firmy przez konkurencję.

Ochronie podlega przede wszystkim sam znak towarowy. Jest on jednym z wyróżników firmy, którego nie posiada wspomniana konkurencja. Może to być nawet jedno słowo, jakiś charakterystyczny symbol, sygnał dźwiękowy czy inny, specyficzny dla danej firmy element ją wyróżniający. Chociaż wielu go zna  –czasem nawet wszyscy – to, by nie został ukradziony, musi znaleźć się w rejestrze znaków towarowych.

Podstawą bezpieczny znak towarowy

– Rejestracja znaku towarowego zapewnia przedsiębiorcy wyłączność używania go w celach komercyjnych, oznaczania nim produktów lub usług będących wyróżnikiem danej firmy – mówi Marzena Piątek, radca prawny w kancelarii Legal Geek, pomagającej w rejestracji znaków towarowych. – Zapewniona ochrona pozwala przedsiębiorcy wykorzystać szeroki wachlarz możliwości przeciwdziałania istniejącym lub potencjalnym naruszeniom jego prawa – dodaje.

O szczegółowej procedurze i kosztach zastrzegania marki, zarówno na kraj, jak i na Europę oraz świat, pisaliśmy TUTAJ.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA