Konfederacja Lewiatan ostrzega, że w 2022 r. przedsiębiorców czeka poważny wzrost obciążeń podatkowych i składkowych.

Podatki
Fot. Pexels

Według organizacji reprezentującej przedsiębiorców w niektórych przypadkach wzrost może być nawet kilkudziesięcioprocentowy. Dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński wskazuje również na zniesienie zryczałtowanej składki zdrowotnej na rzecz składki naliczanej od dochodu, co tylko skomplikuje obliczenie i zapłacenie właściwego obciążenia.

– Wszelkie korekty, błędy, spory z urzędami skarbowymi, przełożą się na problemy z rozliczeniem z ZUS. Ustawa wymusza aktualizację systemów księgowych, płacowych i sprawozdawczych, co poza poważnymi kosztami, generuje bardzo duże obciążenie pracowników odpowiedzialnych działów – dodał doradca podatkowy.

Konfederacja Lewiatan twierdzi też, że wprowadzony tzw. podatek minimalny, uderza w najmniejsze i będące w najtrudniejszej sytuacji krajowe firmy, bo znacząco zwiększa ryzyko prowadzenia biznesu i koszty kalkulacji daniny. Poza tym, organizacja wyraziła zaniepokojenie rosnącą zawiłością polskich przepisów podatkowych oraz coraz mniej przyjaznym otoczeniem regulacyjnym, które utrudniają przedsiębiorcom działalność.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułNowy szlak handlowy Chiny- Rosja- Niemcy omija Polskę
Następny artykułEksplozja cen ciągle przed nami?