fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy na rynku nieruchomości będą szukać nowych okazji

Przedsiębiorcy na rynku nieruchomości będą szukać nowych okazji

Niezadowalające wyniki inwestorów działających na rynku nieruchomości mogą zmotywować do poszukiwania nowych nisz rynkowych.

Na rynku mieszkaniowym coraz częściej można spotkać się z przekonaniem, że ten rok – pomimo wprowadzenia „Bezpiecznego kredytu 2%”. i obniżki stóp procentowych – może okazać się dla deweloperów nawet gorszy od słabego roku 2022. Skłoni to część przedsiębiorców do poszukiwania nowych sposobów zarabiania.

Faktem jest, że pierwsze osiem miesięcy tego roku było słabsze dla firm deweloperskich od tego samego okresu 2022 roku. Według GUS liczba rozpoczynanych budów mieszkań od stycznia do sierpnia spadła o aż o 20 proc. – do 68 tysięcy (wobec 85 tysięcy przed rokiem). W tym samym okresie wydano też blisko 30 proc. mniej pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych.

Cały rok słabszy od poprzedniego?

– Należy oczekiwać, że rok 2023 będzie ogólnie gorszy niż słaby na rynku rok 2022 i to pomimo czynników takich jak „Bezpieczny kredyt 2%”, obniżka stóp procentowych oraz względna stabilizacja cen materiałów budowlanych z jednej strony oraz osłabienie złotego, spodziewane wejście w życie nowych warunków technicznych czy poluzowanie wymagań w zakresie decyzji środowiskowych z drugiej strony – uważa Mateusz Stachewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). – W razie utrzymania się obecnych wzrostów można spodziewać się, w najlepszym razie, odbudowy podaży i utrzymania wyników z poprzedniego roku – dodaje ekspert.

Poszukiwanie nowych nisz

W 2024 roku inwestorzy mogą szukać dodatkowych okazji do zarobku przy wykorzystaniu naturalnego otoczenia, na terenach rewitalizowanych. Chodzi o nowe lokalizacje w górach, nad morzem czy choćby nad jeziorami. Inwestycje, które już teraz robione są na Mazurach nie tylko wpisują się w klimat tego regionu, ale wykorzystują potencjał niewykorzystanych dotąd terenów, kreując niejako wartość dodaną dla inwestorów.

Dłuższy horyzont inwestycji

– Inwestorzy planują już nie tylko budowę, zwrot z inwestycji, ale w wielu przypadkach zastanawiają się, w jaki optymalny sposób wykorzystać te inwestycje na rzecz rozwoju kalkulując, co będzie im opłacać się najbardziej. Możemy oczywiście testować wybór różnych możliwości, jak wynajem długoterminowy, krótkoterminowy czy wykorzystanie bieżące inwestycji tylko z myślą o sprzedaży w dłuższym horyzoncie czasowym – uważa Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

Czynniki ryzyka

Mądrzy inwestorzy na rynku nieruchomości muszą brać pod uwagę takie czynniki jak wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny oraz jednak niepewność co do kształtowania się stóp procentowych, zwłaszcza w dłuższym okresie.

Zawsze warto pamiętać, że inwestycja w nieruchomości oznacza zablokowanie pieniędzy na długi czas i nigdy nie jest oczywiste, czy w razie nagłej potrzeby uda się sprzedać daną nieruchomość.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA