fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy nadal boją się wzrostu inflacji

Przedsiębiorcy nadal boją się wzrostu inflacji

Wśród polskich przedsiębiorców utrzymują się pesymistyczne prognozy, jeśli chodzi o ceny energii, choć nastroje są nieco lepsze niż rok temu.

Aż 81 proc. polskich przedsiębiorców przewiduje, że w 2024 roku w Polsce wzrosną ceny energii – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nastroje są pesymistyczne, ale jednak nieco lepsze niż rok temu, gdy taką opinię wyrażało 87 proc. badanych firm.

Tylko 9 proc. ankietowanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że w przyszłym roku podrożeje energia, a 10 proc. nie ma na ten temat zdania. Poza tym 57 proc. przedsiębiorców obawia się wzrostu inflacji, podczas gdy rok temu było to aż 80 proc. Znacząco zmalał odsetek firm, które przewidują wzrost stóp procentowych, gdyż obecnie takie przewidywania ma 39 proc. przedsiębiorców (64 proc. rok temu). Jednocześnie 37 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu bezrobocia (64 proc. w poprzednim badaniu).

Ze względu na wzrost cen surowców energetycznych w 2023 r., skutkujący wzrostem cen produktów energochłonnych, wzrost kosztów energii był odczuwalny mimo ustawowego zamrożenia cen dla małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych. Mimo że w porównaniu z 2023 r. zatwierdzone ceny energii w taryfach sprzedawców na 2024 r. są niższe o 31,3 proc., nie będzie to jednak oznaczać niższych rachunków, gdyż wzrosną opłaty dystrybucyjne. Wynika to z rosnących potrzeb inwestycji w sieci przesyłowe i dystrybucyjne, związanych z transformacją energetyczną

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Badanie PIE wykazało też, że zaledwie co dziesiąty polski przedsiębiorca sądzi, że w 2024 roku zakończy się wojna na Ukrainie. Rok temu taką opinię wyrażał co czwarty ankietowany (24 proc.).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA