fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy o obietnicach wyborczych dla biznesu

Przedsiębiorcy o obietnicach wyborczych dla biznesu

Przedstawiciele biznesu odnieśli się do obietnic wyborczych stawianych przez różne ugrupowania polityczne. Niektóre z nich są godne uwagi.

Zmiany w zasadach płacenia podatku dochodowego czy powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej to niektóre z ostatnich obietnic wyborczych, jakie według Konfederacji Lewiatan byłyby korzystne dla polskich przedsiębiorców.

Według przedsiębiorców bardzo dobrą propozycją jest wprowadzenie reguły, że podatek dochodowy ma być płacony dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury. Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan przypomina, że polski biznes często wzywa do wprowadzenia takiego rozwiązania i powinno ono zostać wprowadzone przynajmniej dla małych i średnich firm.

Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, przedstawiciele pracodawców twierdzą, że powinna ona być zryczałtowana zarówno dla pracodawców, jak i pracowników oraz wskazują, że nie może ona stanowić części systemu podatkowego i podlegać takim samym zasadom ustalania i obliczania jak podatek.

Konfederacja Lewiatan chwali też pomysł zniesienia lub ograniczenia podatku Belki, co zdaniem przedsiębiorców zwiększyłoby stopę oszczędności i pomogło rynkowi kapitałowemu. Byłoby to też korzystne dla walki z wysoką inflacją.

Przedstawiciele biznesu pozytywnie wypowiedzieli się również o propozycji obniżenia VAT dla sektora beauty do 8 proc., pomocy dla mikroprzedsiębiorstw w obniżeniu kosztów działalności i wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA