fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy o obietnicach wyborczych dla biznesu

Przedsiębiorcy o obietnicach wyborczych dla biznesu

Przedstawiciele biznesu odnieśli się do obietnic wyborczych stawianych przez różne ugrupowania polityczne. Niektóre z nich są godne uwagi.

Zmiany w zasadach płacenia podatku dochodowego czy powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej to niektóre z ostatnich obietnic wyborczych, jakie według Konfederacji Lewiatan byłyby korzystne dla polskich przedsiębiorców.

Według przedsiębiorców bardzo dobrą propozycją jest wprowadzenie reguły, że podatek dochodowy ma być płacony dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury. Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan przypomina, że polski biznes często wzywa do wprowadzenia takiego rozwiązania i powinno ono zostać wprowadzone przynajmniej dla małych i średnich firm.

Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, przedstawiciele pracodawców twierdzą, że powinna ona być zryczałtowana zarówno dla pracodawców, jak i pracowników oraz wskazują, że nie może ona stanowić części systemu podatkowego i podlegać takim samym zasadom ustalania i obliczania jak podatek.

Konfederacja Lewiatan chwali też pomysł zniesienia lub ograniczenia podatku Belki, co zdaniem przedsiębiorców zwiększyłoby stopę oszczędności i pomogło rynkowi kapitałowemu. Byłoby to też korzystne dla walki z wysoką inflacją.

Przedstawiciele biznesu pozytywnie wypowiedzieli się również o propozycji obniżenia VAT dla sektora beauty do 8 proc., pomocy dla mikroprzedsiębiorstw w obniżeniu kosztów działalności i wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA