fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy odczuwają już pierwsze skutki nowego kryzysu

Przedsiębiorcy odczuwają już pierwsze skutki nowego kryzysu

Polskie firmy sektora MŚP już zaczynają odczuwać problemy będące pokłosiem wojny na Ukrainie. Idące spowolnienie gospodarcze i sytuacja na rynku pracy jeszcze pogorszą ich kondycję finansową. Kluczowe stanie się utrzymanie płynności finansowej; podobnie, jak to miało miejsce w czasie koronakryzysu.

Wojna na Ukrainie odciska już swoje piętno na firmach. Widać oznaki wyhamowywania gospodarki – spada liczba zamówień, słabnie produkcja przemysłowa (w maju wzrosła co prawda o 15 proc. r/r, ale po odsezonowaniu zaliczyła drugi z rzędu miesiąc spadku w stosunku do poprzedniego kwartału), zmniejsza się popyt i konsumpcja. Wyczerpują się też zapasy firm i spada dynamika ich inwestycji.

Hamowanie gospodarki pociąga za sobą wiele negatywnych i długotrwałych konsekwencji dla przedsiębiorców. Mierzą się oni ze spadkiem wpływów, a jednocześnie ze wzrostem kosztów (energii, surowców, pracy, itp.). Prowadzi to do problemów z utrzymaniem płynności finansowej, a w konsekwencji nawet do bankructwa.

„Skaner MŚP”– badanie nastrojów małych i średnich firm na drugi kwartał tego roku, przeprowadzone przez Instytut Keralla Research przyniosło rekordowy wzrost obaw, że sytuacja w krajowej gospodarce się pogorszy. Trzy miesiące wcześniej w ten sposób prognozowało 56,4 proc. firm, natomiast teraz – aż 70,2 proc. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców zatrudniających 10-49 pracowników, czyli małych. Kryzys widać szczególnie w indeksach firm usługowych oraz transportowych, które mocno zapikowały.

Kredyt jest drogi – lepszy faktoring

Jak przygotować się na wyzwania, które niesie spowolnienie gospodarcze? I to w sytuacji, gdy inflacja będzie wyższa i potrwa dłużej, a Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała cykl podwyżek stóp procentowych? Wyższy koszt pieniądza już teraz ogranicza wielu firmom dostęp do kredytu. Tymczasem finansowanie zewnętrzne, obok rozsądnej polityki oszczędnościowej w samej firmie, jest jednym z instrumentów wspomagających utrzymanie płynności finansowej. Skutecznym – i tańszym niż kredyt – narzędziem, które ułatwia bieżące finansowanie różnych przedsiębiorstw, jest faktoring.

Dla firmy, która wchodzi na nowy rynek zagraniczny, dobry jest np. faktoring eksportowy. Obok finansowania działalności, faktor może sprawdzić potencjalnego kontrahenta w wywiadowniach gospodarczych, a następnie na bieżąco kontrolować jego sytuację finansową. Z kolei tzw. faktoring odwrotny może być dobrą opcją dla firm, których dostawcy żądają szybkich płatności. Zapewniając systematyczną dostawę komponentów do produkcji, firma zwiększa bezpieczeństwo swojej działalności, a do tego zyskuje wizerunek wiarygodnego partnera.

Mówiąc wprost: faktoring może uchronić firmy przed brakiem pieniędzy i możliwości finansowania inwestycji, co jest często bezpośrednią konsekwencją znacznego pogorszenia płynności finansowej. W przypadku faktoringu ewentualne opóźnienia w płatnościach kontrahentów nie mają wpływu na finansowanie bieżącej działalności i wydatki inwestycyjne.

Załamanie będzie dłuższe i trwalsze

Choć główne wskaźniki gospodarcze są jeszcze dobre, to hamowanie już się rozpoczęło. Dotychczasowe prognozy są rewidowane w dół, a wielu ekonomistów nie wyklucza nawet wystąpienia tzw. recesji technicznej w drugiej połowie tego roku, co oznacza realny spadek PKB przez dwa kwartały z rzędu. O ile w tym roku wzrost gospodarczy będzie jeszcze oscylował wokół 4 proc., przede wszystkim ze względu na wysokie wyniki w pierwszych dwóch kwartałach, to już w następnym roku sięgnie tylko 1,5-3 proc.

Polscy przedsiębiorcy muszą więc uzbroić się w cierpliwość, bo poprawa koniunktury i odbudowa wzrostu, to perspektywa co najmniej kilku kwartałów. Muszą mieć też odpowiednie narzędzia do obrony przed nadchodzącym kryzysem.

(na podstawie materiału Tomasza Rodaka w Bibby Financial Services)

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA