Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji przyjęła jednogłośnie projekt o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

AlexanderStein/Pixabay

Celem przyjętego projektu ustawy deregulacyjnej jest „przywrócenie wolności przedsiębiorcom”. Przewodniczący komisji Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że przyjęty projekt to efekt prac nad propozycjami, które do komisji kierowali przedsiębiorcy oraz grupy obywateli.

Głównymi problemami, które wyodrębniono w trakcie prac nad projektem, były nadregulacja prawa oraz nadinterpretacja istniejących przepisów. Poseł Bartłomiej Wróblewski dodał, że komisja nadzwyczajna zaproponowała zmiany dotyczące między innymi podatków od spadków i darowizn, których kwoty nie były podnoszone od 2003 r., czyli od niemal 20 lat.

– Proponujemy urealnienie, a więc podniesienie kwoty wolnej od podatku w przypadku podatków od spadków i darowizn – powiedział polityk.

Poza wspomnianymi zmianami komisja nadzwyczajna zaproponowała uproszczenie procedur posiadania broni, jeśli chodzi o terminy przyznawania uprawnień, a nie o wymogi dla starających się o pozwolenie na broń. Poza tym wprowadzono ułatwienia w dostępie do gruntów pohandlowych, aby przyspieszyć budowę nowych mieszkań w miastach.

Poseł Wróblewski powiedział, że komisja do spraw derelegulacji zaproponowała zmiany w sumie w 19 ustawach.

IAR

Poprzedni artykułBandycki projekt ustawy o ochronie ludności
Następny artykułMiliony euro na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich