fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy (przynajmniej na razie) z nadziejami na przyszłość

Przedsiębiorcy (przynajmniej na razie) z nadziejami na przyszłość

Trudno stwierdzić, skąd się bierze nagły optymizm polskich przedsiębiorców. A jednak są optymistami, chociaż w tej beczce miodu znalazła się niejedna łyżka dziegciu.

Przedsiębiorcy są w lepszych nastrojach niż rok temu, ale ostrożnie prognozują przyszłość. O lepszych nastrojach – na które tradycyjny wpływ ma zapewne początek roku, a dla niektórych także zmiany polityczne – donosi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Ze styczniowego Miesięcznego Indeksu Koniunktury wynika, że obecnie pośród przedsiębiorców optymiści zaczęli przeważać nad pesymistami.

Komu wiedzie się lepiej?

Z największym optymizmem patrzą w przyszłość przedsiębiorcy świadczący usługi. Za nimi plasuje się sfera produkcji, a potem dopiero budownictwo. Zdaje się to przeczyć minorowym prognozom niektórych ośrodków (a także samych deweloperów), że na rynku budowlanym dojdzie w tym roku do załamania. Zrozumiałe mogą być natomiast obawy przed hamowaniem inwestycji. Przede wszystkim tych z udziałem środków publicznych. To, czy będą kontynuowane stare, rozpoczęte jeszcze za poprzedniego rządu oraz „czy” i „kiedy” można spodziewać nowych inwestycji, wciąż pozostaje zagadką. A przecież z mądrych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym mogłyby skorzystać także setki mniejszych firm, występujących w roli kooperantów czy podwykonawców.

Lepsza płynność, słabe inwestycje

Optymizmem napawa także poprawa płynności finansowej firm, które pomimo zawirowań politycznych i geopolitycznych, są we względnie dobrej kondycji finansowej. Mikrofirmy i małe firmy wystawiały w III kwartale 2023 roku średnio o pięć faktur miesięcznie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Opiewały one też na wyższe kwoty w 11 na 15 przebadanych grup branżowych – wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Faktura.pl, przez który przedsiębiorcy wystawili w zeszłym roku ponad 600 tys. faktur.

Niestety, na co zwracają uwagę także analitycy PIE, pozytywna ocena płynności finansowej firm nie przekłada się (przynajmniej na razie) na inwestycje. W tym samym badaniu PIE, obejmującym nie tylko styczeń 2024, ale i grudzień 2023, tylko 35 proc. przedsiębiorców przyznało się do prowadzenia jakiejś inwestycji, a 65 proc. odżegnało się od projektów inwestycyjnych. Według cytowanych przez „Rzeczpospolitą” analityków: „utrzymująca się wśród przedsiębiorców słaba ocena popytu na produkty i usługi nie wymusza zwiększania mocy produkcyjnych”.

A może po prostu nowe inwestycje firm potrzebują przede wszystkim spokoju i stabilnego prawa? Oraz życzliwego, nie obliczonego na złupienie przedsiębiorcy, otoczenia gospodarczo-politycznego? To wydaje się być takie proste…

Przedsiębiorcy niemal już tradycyjnie narzekają na rosnące koszty pracownicze (70 proc. wskazań w badaniu PIE ), które są coraz wyższe przede wszystkim za sprawą podwyżek płacy minimalnej. Blisko połowa z nich skarży się jednocześnie na brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Brak rąk do pracy jest realnym i rosnącym problemem. Problemem dotykającym już nie tylko największe przedsiębiorstwa, ale także firmy małe i średniej wielkości. Wyzwań zatem dla przedsiębiorców sektora MŚP w tym roku nie będzie brakować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA