fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy (przynajmniej na razie) z nadziejami na przyszłość

Przedsiębiorcy (przynajmniej na razie) z nadziejami na przyszłość

Trudno stwierdzić, skąd się bierze nagły optymizm polskich przedsiębiorców. A jednak są optymistami, chociaż w tej beczce miodu znalazła się niejedna łyżka dziegciu.

Przedsiębiorcy są w lepszych nastrojach niż rok temu, ale ostrożnie prognozują przyszłość. O lepszych nastrojach – na które tradycyjny wpływ ma zapewne początek roku, a dla niektórych także zmiany polityczne – donosi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Ze styczniowego Miesięcznego Indeksu Koniunktury wynika, że obecnie pośród przedsiębiorców optymiści zaczęli przeważać nad pesymistami.

Komu wiedzie się lepiej?

Z największym optymizmem patrzą w przyszłość przedsiębiorcy świadczący usługi. Za nimi plasuje się sfera produkcji, a potem dopiero budownictwo. Zdaje się to przeczyć minorowym prognozom niektórych ośrodków (a także samych deweloperów), że na rynku budowlanym dojdzie w tym roku do załamania. Zrozumiałe mogą być natomiast obawy przed hamowaniem inwestycji. Przede wszystkim tych z udziałem środków publicznych. To, czy będą kontynuowane stare, rozpoczęte jeszcze za poprzedniego rządu oraz „czy” i „kiedy” można spodziewać nowych inwestycji, wciąż pozostaje zagadką. A przecież z mądrych inwestycji o charakterze infrastrukturalnym mogłyby skorzystać także setki mniejszych firm, występujących w roli kooperantów czy podwykonawców.

Lepsza płynność, słabe inwestycje

Optymizmem napawa także poprawa płynności finansowej firm, które pomimo zawirowań politycznych i geopolitycznych, są we względnie dobrej kondycji finansowej. Mikrofirmy i małe firmy wystawiały w III kwartale 2023 roku średnio o pięć faktur miesięcznie więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Opiewały one też na wyższe kwoty w 11 na 15 przebadanych grup branżowych – wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Faktura.pl, przez który przedsiębiorcy wystawili w zeszłym roku ponad 600 tys. faktur.

Niestety, na co zwracają uwagę także analitycy PIE, pozytywna ocena płynności finansowej firm nie przekłada się (przynajmniej na razie) na inwestycje. W tym samym badaniu PIE, obejmującym nie tylko styczeń 2024, ale i grudzień 2023, tylko 35 proc. przedsiębiorców przyznało się do prowadzenia jakiejś inwestycji, a 65 proc. odżegnało się od projektów inwestycyjnych. Według cytowanych przez „Rzeczpospolitą” analityków: „utrzymująca się wśród przedsiębiorców słaba ocena popytu na produkty i usługi nie wymusza zwiększania mocy produkcyjnych”.

A może po prostu nowe inwestycje firm potrzebują przede wszystkim spokoju i stabilnego prawa? Oraz życzliwego, nie obliczonego na złupienie przedsiębiorcy, otoczenia gospodarczo-politycznego? To wydaje się być takie proste…

Przedsiębiorcy niemal już tradycyjnie narzekają na rosnące koszty pracownicze (70 proc. wskazań w badaniu PIE ), które są coraz wyższe przede wszystkim za sprawą podwyżek płacy minimalnej. Blisko połowa z nich skarży się jednocześnie na brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Brak rąk do pracy jest realnym i rosnącym problemem. Problemem dotykającym już nie tylko największe przedsiębiorstwa, ale także firmy małe i średniej wielkości. Wyzwań zatem dla przedsiębiorców sektora MŚP w tym roku nie będzie brakować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA