fbpx
wtorek, 30 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy sektora MŚP toczą także zwycięskie bitwy o swoją przyszłość

Przedsiębiorcy sektora MŚP toczą także zwycięskie bitwy o swoją przyszłość

Prowadzący firmy rodzinne i inne małe oraz średniej wielkości przedsiębiorstwa, pomimo wielu przeciwności losu i niesprzyjających okoliczności zewnętrznych, potrafią skutecznie walczyć swoje miejsce na rynku.

Mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy to w wielu przypadkach prawdziwi bohaterowie naszych czasów. Pomimo kolejnych kryzysów, przez nich przecież niezawinionych, ale ich właśnie silnie dotykających, nie poddają się. W walce o swoje odnoszą także sukcesy.

Z sukcesem za granicę

Śmiało można już mówić o ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne, co potwierdza między innymi wspominany już przez nas niejednokrotnie (w różnych kontekstach) „Raport o stanie sektora MŚP” z 2023 roku. Uwadze ekspertów PARP, którzy przygotowali ów raport, nie umknęły dane GUS potwierdzające szybkie tempo internacjonalizacji polskiej gospodarki. W ujęciu makro wygląda to w ten sposób, że relacja eksportu polskich wyrobów i usług do PKB systematycznie rośnie. W latach 2012-2021 wzrosła ona z 44,3 do 60,7 proc. Nie ma co owijać w bawełnę: autorami, a zarazem beneficjentami zaistnienia na coraz większej liczbie zagranicznych rynków i z coraz większą paletą towarów i usług, są małe, a zwłaszcza średniej wielkości polskie przedsiębiorstwa.

W tej beczce miodu można znaleźć także łyżkę dziegciu. Skuteczne zdobywanie rynków innych państw jest uzależnione od sytuacji gospodarczej w całej Unii Europejskiej, a zwłaszcza słabnącego ostatnio niemieckiego partnera handlowego. W latach 2010-2022 polski eksport wzrósł o 96,9 proc., import jednak przyrastał jeszcze szybciej, odnotowując wzrost o 106,2 proc. Firm sektora MŚP sprzedających za granicę nie jest znowu tak wiele jakby mogło się na pozór wydawać, bo 4,5 proc. (ok. 106,4 tys. – dane za 2021 rok), a jeszcze mniej sprzedaje tam wysoko wyspecjalizowane usługi (0,97 proc. wszystkich, tj. ok. 20,5 tys. firm). Widać więc, że jest tu wyraźny progres, co z dumą można odnotować na koncie naszych MŚP.

Silni w innowacjach

Z tego samego raportu PARP wynika, że w latach 2019-2021 udział innowacyjnych firm w całym sektorze polskich przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych wynosił odpowiednio: 19,7 proc. i 22 proc. To sporo. Zważywszy na fakt, że polskie firmy – eufemistycznie to ujmując – nie mają zbyt wielu pieniędzy na wprowadzanie innowacji, często wiążących się z koniecznością implementacji kosztownych nowoczesnych technologii. Nowe lub ulepszone metody wytwarzania wyrobów czy świadczenia usług oraz nowe albo ulepszone procesy biznesowe na potrzeby wewnętrzne przedsiębiorstwa lub ulepszenia relacji z otoczeniem – to najczęściej wprowadzane innowacje przez krajowe przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe. Chociaż prym w innowacjach nadal wiodą przedsiębiorstwa duże, to w przeszło 30 proc. robią to już przedsiębiorcy sektora MŚP.

Dynamiczni w ekoinwestycjach

Polskie firmy nie stronią też od rozsądnych ekoinnowacji. Według Europejskiego Indeksu Ekoinnowacyjności, biorącego pod uwagę państwa nadrabiające w tym względzie zaległości, przeciętnych ekoinnowatorów oraz kraje-liderów, Polska w 2022 roku osiągnęła 67 punktów – przy średniej UE na poziomie 121 punktów. Tylko w latach 2013-2022 nasz kraj przesunął się w gorę w tym rankingu o 21 punktów!

Jest to naprawdę dobry wynik, jest to po prostu sukces. Zawdzięczamy go m.in. polskim start-upom i mniejszym firmom. Warto dodać, że w trzech kategoriach (liczba publikacji naukowych związanych z ekoinnowacjami, produktywność wody oraz wartość dodana w ekoprzemyśle i gospodarce obiegu zamkniętego) Polska już znacznie przewyższyła średnią unijną. Nie pozostaje więc nic innego, jak się z tego cieszyć.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA