fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy transportowi wierzą, że ich biznes będzie się rozwijał

Przedsiębiorcy transportowi wierzą, że ich biznes będzie się rozwijał

Wśród polskich firm transportowych zapanował optymizm, bo przeszło 70 proc. przedsiębiorców spodziewa się co najmniej stabilizacji przychodów, a niemal co szósta firma spodziewa się wzrostu działalności. Transportowcy również coraz śmielej inwestują.

Firmy transportowe czują się już stabilnie na rynku, a na nawet dostrzegają szansę na przyspieszenie rozwoju swoich biznesów. Z Barometru EFL wynika, że w III kwartale tego roku już 14 proc. przedstawicieli sektora prognozuje, że zakończy ten kwartał wzrostem sprzedaży, a 74 proc. osiągnie ją na poziomie poprzedniego kwartału.

Wyraźna stabilizacja i większy optymizm

Bez wątpienia jest to najlepszy wynik i to licząc od ponad roku, bo w II kwartale 2022 r. zaledwie 29 proc. przedsiębiorców brało pod uwagę wzrost sprzedaży. W sektorze transportowym, w którym działa wiele polskich małych i średniej wielkości przedsiębiorstw, ożywiły się także inwestycje. Blisko 13 proc. firm ma w planach, by jeszcze je zwiększyć, co jest najwyższym odczytem od końca 2021 r.

Oczywiście, tak jak i innym firmom sektora MŚP doskwiera jeszcze inflacja, pomimo iż widać już aż nadto wyraźne i liczne sygnały, że zaczyna ona spadać. Niemniej 47,5 proc. przedsiębiorstw transportowych obawia się jej negatywnego wpływu na prowadzoną działalność.

Od kilkunastu miesięcy odczyty dla sektora transportowego krążą wokół magicznego poziomu 50 pkt., który oznacza, że firmy widzą szanse na przyspieszenie ich biznesu. W ubiegłym kwartale przekroczyliśmy tę optymistyczną granicę, w tym ponownie został odnotowany wynik poniżej progu OR

– komentuje wyniki badania przeprowadzonego pośród przedsiębiorców transportowych Radosław Woźniak, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL na III kwartał 2023 r. wyniosła 48,1 pkt. Osiągnięty poziom jest o 0,4 pkt. wyższy niż w II kwartale 2023 r.

Co mogłoby sprzyjać firmom?

Przedsiębiorcom transportowym wciąż brakuje jeszcze pozytywnych, a zarazem bardzo wyrazistych impulsów, które skłoniłyby ich do już niczym nieuwarunkowanego optymizmu i jeszcze śmielszych inwestycji. Takimi czynnikami mogłyby się stać na przykład: odblokowanie w końcu przez Unię Europejską należnych Polsce środków europejskich w ramach KPO, zakończenie wojny na Ukrainie czy nawet czynniki o charakterze politycznym, ale tym razem wewnętrznym, takie jak rozstrzygnięcie wyborów parlamentarnych, a następnie stworzenie stabilnego i sprzyjającego prywatnym firmom oraz całej gospodarce rządu.

(Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A., a wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy z terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 firm sektora MŚP)

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA