Firmy transportowe czują się już stabilnie na rynku, a na nawet dostrzegają szansę na przyspieszenie rozwoju swoich biznesów. Z Barometru EFL wynika, że w III kwartale tego roku już 14 proc. przedstawicieli sektora prognozuje, że zakończy ten kwartał wzrostem sprzedaży, a 74 proc. osiągnie ją na poziomie poprzedniego kwartału.
Wyraźna stabilizacja i większy optymizm
Bez wątpienia jest to najlepszy wynik i to licząc od ponad roku, bo w II kwartale 2022 r. zaledwie 29 proc. przedsiębiorców brało pod uwagę wzrost sprzedaży. W sektorze transportowym, w którym działa wiele polskich małych i średniej wielkości przedsiębiorstw, ożywiły się także inwestycje. Blisko 13 proc. firm ma w planach, by jeszcze je zwiększyć, co jest najwyższym odczytem od końca 2021 r.
Oczywiście, tak jak i innym firmom sektora MŚP doskwiera jeszcze inflacja, pomimo iż widać już aż nadto wyraźne i liczne sygnały, że zaczyna ona spadać. Niemniej 47,5 proc. przedsiębiorstw transportowych obawia się jej negatywnego wpływu na prowadzoną działalność.
Od kilkunastu miesięcy odczyty dla sektora transportowego krążą wokół magicznego poziomu 50 pkt., który oznacza, że firmy widzą szanse na przyspieszenie ich biznesu. W ubiegłym kwartale przekroczyliśmy tę optymistyczną granicę, w tym ponownie został odnotowany wynik poniżej progu OR
– komentuje wyniki badania przeprowadzonego pośród przedsiębiorców transportowych Radosław Woźniak, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Wartość głównego indeksu Barometru EFL na III kwartał 2023 r. wyniosła 48,1 pkt. Osiągnięty poziom jest o 0,4 pkt. wyższy niż w II kwartale 2023 r.
Co mogłoby sprzyjać firmom?
Przedsiębiorcom transportowym wciąż brakuje jeszcze pozytywnych, a zarazem bardzo wyrazistych impulsów, które skłoniłyby ich do już niczym nieuwarunkowanego optymizmu i jeszcze śmielszych inwestycji. Takimi czynnikami mogłyby się stać na przykład: odblokowanie w końcu przez Unię Europejską należnych Polsce środków europejskich w ramach KPO, zakończenie wojny na Ukrainie czy nawet czynniki o charakterze politycznym, ale tym razem wewnętrznym, takie jak rozstrzygnięcie wyborów parlamentarnych, a następnie stworzenie stabilnego i sprzyjającego prywatnym firmom oraz całej gospodarce rządu.
(Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A., a wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy z terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 firm sektora MŚP)