fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy wystąpili z apelem do rządu

Przedsiębiorcy wystąpili z apelem do rządu

Menedżerowie i właściciele znaczących firm, eksperci i przedstawiciele instytucji otoczenia gospodarki, którzy są obecni co roku na Europejskim Kongresie Gospodarczym, sformułowali rekomendacje, oczekiwania oraz zalecenia dla rządzących. Dotyczą one w ich opinii kwestii najważniejszych dla przyszłości gospodarki polskiej.

Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) w Katowicach to coroczne, ważne wydarzenie, w którym uczestniczą setki przedsiębiorców z różnych branż i sektorów polskiej gospodarki oraz związanych z biznesem i ekonomią gości polskich i zagranicznych. Chociaż tegoroczne EKG jeszcze przed nami, już teraz przedstawiciele biznesu i okołobiznesowych instytucji zdecydowali się wystąpić z apelem do rządzących. Oto ich postulaty (przytaczane bez redakcyjnych zmian):

O inwestycjach

„Pilnie potrzebujemy poprawy stopy inwestycji. Dekada ich zbyt niskiego poziomu oznacza dla Polski opóźnienia w rozwoju zdolności wytwórczych i zwłokę w procesach transformacji. Państwo powinno inwestować tam, gdzie mnożnikowy przedsięwzięcia jest istotny z punktu widzenia całej gospodarki, a skala czy charakter projektu uniemożliwiają jego realizację przez sektor prywatny”.

O Polsce, Ukrainie, Europie

„Polska nadal powinna być pasem transmisyjnym pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy, a także rzecznikiem Ukrainy na forum UE. Musimy uświadamiać naszych partnerów europejskich, którzy działają w logice tradycyjnego rozszerzenia, a nie warunków wojennych”.

O energii i transformacji

„Największym wyzwaniem przez kolejne lata pozostanie transformacja energetyczna. Źle wykorzystujemy środki z systemu uprawnień do emisji. Stan sieci elektroenergetycznej nie nadąża za wyzwaniami transformacji. Potrzebujemy szybkiej realizacji inwestycji w infrastrukturę dystrybucji energii. Firmom należy ułatwić budowę własnych źródeł zielonej energii”.

O polityce klimatycznej

„Tempo zmian, presja regulacji i rynku są tak duże, że realna staje się groźba utraty konkurencyjności polskich firm z rynku ze względu na ślad węglowy ich produktów i usług. Konieczne jest włączenie biznesu w rządowe rozmowy o znaczeniu regulacji UE dotyczących ochrony środowiska i klimatu, a tym samym w proces kształtowania polskiego stanowiska wobec proponowanych rozwiązań”.

O cyfryzacji i innowacjach

„Dla realizacji planów cyfryzacji i unowocześniania polskiej gospodarki potrzebujemy kapitału ludzkiego i kompetencji. Powinien powstać ekosystem sprzyjający specjalistom z obszaru nowoczesnych technologii, zapobiegający tzw. drenażowi mózgów”.

O roli państwa w gospodarce

„Państwo powinno pozostać w dialogu z przedstawicielami strony społecznej, ustalać czytelne reguły i ramy, być strażnikiem bezpieczeństwa i dbać o równy dostęp firm do infrastruktury. Państwo nie powinno bez ważnych powodów kontrolować działalności biznesowej ani oddziaływać na gospodarkę metodami politycznymi dla doraźnych, koniunkturalnych celów”.

O praworządności

„Nie można odpowiedzialnie prowadzić działalności gospodarczej bez gwarancji niezależności sądów. Erozja praworządności czy tolerowanie sprzecznego z nią stanu rzeczy to dla biznesu rosnące ryzyko i koszty. Biznes i przedsiębiorczość potrzebuje przejrzystych i czytelnych reguł, stabilnego prawa i wydolnego, sprawnego systemu wymiaru sprawiedliwości”.

Na koniec warto jedną rzecz zauważyć, niezależnie od tego, czy te postulaty są trafne, czy nie. Otóż mimo iż od wyborów minęły już przeszło trzy miesiące, jak dotąd rządzący są zajęci niestety przede wszystkim walką polityczną z opozycją oraz wymianą kadr na publicznych stanowiskach. Wszędzie tam, gdzie tylko można i uda się to zrobić jak najszybciej. Agresywnie i na ogół bez obiecywanych w kampanii wyborczej konkursów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA