fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorcy zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Przedsiębiorcy zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Rząd chce znowelizować Ordynację podatkową, a wśród zmian zawarto zapisy o upływie terminów ważności interpretacji podatkowych wydawanych obywatelom i firmom.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w Ordynacji podatkowej. W nowelizacji znalazły się zapisy mówiące o nowych terminach ważności interpretacji indywidualnych oraz zmianach interpretacji wydanych przed i po 2019 roku. Wzrośnie także wysokość opłat za wydanie interpretacji indywidualnej.

W wyniku zmian 1 stycznia 2024 r. tracą ważność interpretacje indywidualne i zmiany interpretacji wydane przed 1 stycznia 2019 r., a interpretacje indywidualne i zmiany interpretacji wydane po 31 grudnia 2018 r. i przed 1 stycznia 2024 r. mają tracić ważność po upływie 5 lat od dnia ich wydania. Poza tym wszystkie interpretacje indywidualne mają być ważne tylko przez 5 lat od momentu ich wydania. Resort finansów chce też, żeby Krajowa Administracja Skarbowa i Dyrektor KAS mógł stwierdzić wygaśnięcie interpretacji indywidualnej, jeżeli jest ona niezgodna z interpretacją ogólną albo objaśnieniami podatkowymi wydanymi w takim samym stanie prawnym.

Jeśli chodzi o opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ma ona wynosić nie więcej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast dla firm ma to być nie więcej niż 100 proc. minimalnej płacy. W uzasadnieniu nowelizacji podkreślono jednak, że ostatecznie stawki zostaną określone w rozporządzeniu i będą niższe niż progi maksymalne – mają wynosić od 40 zł do 2,8 tys. zł, a kwota będzie uzależniona od wielkości przychodów firmy (najmniej będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą). Warto zaznaczyć, że dzisiaj wydanie interpretacji indywidualnej kosztuje 40 złotych.

Zmiany spotkały się z krytyką ze strony niektórych ekspertów, którzy wskazują, że władze domagają się od obywateli i przedsiębiorców opłat za interpretację przepisów, które zostały źle przygotowane i są po prostu niejasne.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA