fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorcy zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Przedsiębiorcy zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Rząd chce znowelizować Ordynację podatkową, a wśród zmian zawarto zapisy o upływie terminów ważności interpretacji podatkowych wydawanych obywatelom i firmom.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w Ordynacji podatkowej. W nowelizacji znalazły się zapisy mówiące o nowych terminach ważności interpretacji indywidualnych oraz zmianach interpretacji wydanych przed i po 2019 roku. Wzrośnie także wysokość opłat za wydanie interpretacji indywidualnej.

W wyniku zmian 1 stycznia 2024 r. tracą ważność interpretacje indywidualne i zmiany interpretacji wydane przed 1 stycznia 2019 r., a interpretacje indywidualne i zmiany interpretacji wydane po 31 grudnia 2018 r. i przed 1 stycznia 2024 r. mają tracić ważność po upływie 5 lat od dnia ich wydania. Poza tym wszystkie interpretacje indywidualne mają być ważne tylko przez 5 lat od momentu ich wydania. Resort finansów chce też, żeby Krajowa Administracja Skarbowa i Dyrektor KAS mógł stwierdzić wygaśnięcie interpretacji indywidualnej, jeżeli jest ona niezgodna z interpretacją ogólną albo objaśnieniami podatkowymi wydanymi w takim samym stanie prawnym.

Jeśli chodzi o opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ma ona wynosić nie więcej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast dla firm ma to być nie więcej niż 100 proc. minimalnej płacy. W uzasadnieniu nowelizacji podkreślono jednak, że ostatecznie stawki zostaną określone w rozporządzeniu i będą niższe niż progi maksymalne – mają wynosić od 40 zł do 2,8 tys. zł, a kwota będzie uzależniona od wielkości przychodów firmy (najmniej będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą). Warto zaznaczyć, że dzisiaj wydanie interpretacji indywidualnej kosztuje 40 złotych.

Zmiany spotkały się z krytyką ze strony niektórych ekspertów, którzy wskazują, że władze domagają się od obywateli i przedsiębiorców opłat za interpretację przepisów, które zostały źle przygotowane i są po prostu niejasne.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na audyt rozliczeń podatku od nieruchomości w firmie [WYWIAD]

Mając na uwadze zmieniające się orzecznictwo oraz rosnące stawki, warto w najbliższych miesiącach przeprowadzić kompleksowy przegląd płaconego podatku od nieruchomości, co może przynieść firmie wymierne korzyści – mówi nam Paweł Wyporski, doradca podatkowy, starszy konsultant w Thedy & Partners.
3 MIN CZYTANIA

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska skarbówka zatrudni tysiące nowych poborców podatków

Amerykański urząd podatkowy szuka prawie 4 tysięcy osób, które będą tropić nieprawidłowości w regulowaniu należności wobec fiskusa wśród najbogatszych mieszkańców kraju.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA