fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorczość Ukraińców w Polsce kwitnie

Przedsiębiorczość Ukraińców w Polsce kwitnie

W minionym roku prawie co dziesiąta nowa firma w Polsce została założona przez obywatela Ukrainy. Większość firm obcokrajowców w naszym kraju należy właśnie do Ukraińców.

Aż 9,4 proc. nowych działalności gospodarczych powstałych w Polsce w 2023 r. zostało założonych przez obywateli Ukrainy – wynika z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie 72 proc. aktywnych działalności rejestrowanych w Polsce przez cudzoziemców prowadzili Ukraińcy.

Powołując się na dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej analitycy PIE wskazali, że od stycznia 2022 r. do grudnia 2023 r. działalność gospodarczą w Polsce rozpoczęło ponad 44,5 tys. ukraińskich firm, a tylko w 2023 r. w naszym kraju powstało ok. 28,6 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzonych przez Ukraińców. To o 1,8 razy więcej JDG niż w całym 2022 r. Mimo tak dużej liczby ukraińskich firm w Polsce aż 61 proc. polskich przedsiębiorców nie obawia się konkurencji z ich strony.

Co ciekawe, aż 38 proc. ukraińskich firm w Polsce należy do kobiet (o 4 punkty proc. więcej niż w przypadku Polek). W 2022 r. udział aktywnych JDG prowadzonych przez Ukrainki wynosił 41 proc., a w 2023 r. – 37 proc. Liczba firm prowadzonych przez Ukrainki w Polsce zaczęła rosnąć po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 r.

Działalności gospodarcze zakładane przez ukraińskich mężczyzn różnią się strukturą branżową od firm zakładanych przez kobiety. Mężczyźni przede wszystkim zakładają działalność związaną z budownictwem (36 proc.), informacją i komunikacją (21 proc.), a także transportem i gospodarką magazynową oraz przetwórstwem przemysłowym (po 10 proc.). Obywatelki Ukrainy najczęściej prowadzą biznes związany z pozostałą działalnością usługową (32 proc.), informacją i komunikacją (12 proc.), a także handlem oraz usługami administrowania i działalnością wspierającą (po 10 proc.)

– wyliczyli eksperci PIE.

Jednocześnie pod koniec stycznia 2024 r. w ZUS zgłoszonych było 756 tys. obywateli Ukrainy, z czego ok. 731 tys. to osoby pracujące na etacie oraz na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA