fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajPrzegląd samochodu podrożeje o 150 procent?

Przegląd samochodu podrożeje o 150 procent?

Resort infrastruktury rozmawia z przedstawicielami stacji kontroli pojazdów na temat podniesienia stawki za okresowe przeglądy techniczne, które od lat pozostają niezmienione.

Wiceminister infrastruktury rozmawiał z przedstawicielami Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów o podniesieniu stawki za przegląd samochodu, którą ustanowiono jeszcze w 2004 roku. Radio RMF FM poinformowało, że jedna z propozycji mówi o podniesieniu opłaty niemal o 150 proc.

Aktualnie stawka za przegląd okresowy zwykłego samochodu osobowego wynosi 98 złotych, czyli tyle samo co 20 lat temu. Według właścicieli stacji kontroli kwota ta jest oderwana od rzeczywistości, gdyż tylko podatki zabierają z niej jedną trzecią. W efekcie przedsiębiorcy pozostają 64 złote, z których trzeba pokryć wynagrodzenie pracownika oraz zapłacić za utrzymanie obiektu i urządzeń. W związku z tym w trakcie rozmów między przedstawicielami stacji kontroli a resortem infrastruktury pojawiła się propozycja, aby nowa opłata została ustalona na poziomie 246 złotych.

Według RMF FM przedstawiciele Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów będą apelować do Ministerstwa Infrastruktury o kolejne spotkanie w szerszym gronie i niewykluczone, że dojdzie do niego już w ciągu miesiąca. Sami diagności uważają, że szanse na podniesienie stawek są coraz większe.

Obecnie prowadzone są analizy mające na celu wypracowanie odpowiednich rozwiązań w tej sprawie. Na tym etapie prac jest za wcześnie, by mówić o konkretnych planach i rozwiązaniach systemowych w tej kwestii

– oświadczył z kolei resort infrastruktury w odpowiedzi na zapytanie RMF FM.

Dziennikarz RMF FM w rozmowach z przedstawicielami diagnostów ustalił, że rozmowy z Ministerstwem Finansów w sprawie podwyżki prowadzone są w atmosferze większej przychylności niż w czasach rządów PiS. Poprzednie władze sprzeciwiały się podwyżce argumentując to stałym napływem klientów na przeglądy wynikającym z ich obligatoryjności, a także rosnącą liczbą zarejestrowanych samochodów i samych stacji kontroli pojazdów.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA