fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPrzez kryzys firmy korzystają z faktoringu

Przez kryzys firmy korzystają z faktoringu

Narodowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że po inwazji Rosji na Ukrainę i po pierwszych oznakach globalnego kryzysu, najmniejsze firmy w Polsce zaczęły finansować niektóre zakupy przez faktoring.

Z danych Krajowego Rejestru Długów i współpracującego z nim NFG wynika, że z faktoringu przynajmniej raz skorzystało 18,5 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Złą oznaką jest, że faktoring zaczął służyć zakupom paliwa czy wypłatom dla pracowników.

– Dotychczas ta forma finansowania stanowiła remedium na długie terminy płatności w transakcjach handlowych – zaznaczył prezes Dariusz Szkaradek.

Prezes NFG wyjaśnił, że do niedawna z faktoringu mogły korzystać wyłącznie duże firmy, ale parę lat temu rozszerzono katalog takich podmiotów. Sam faktoring zwany jest odmrażaniem faktur i polega na wykupie przez firmę faktoringową faktury wystawionej kontrahentowi przez przedsiębiorcę, przez co ten ostatni otrzymuje od faktora pieniądze za usługę lub towar, na które normalnie musiałby czekać z zapłatą od kontrahenta.

Badanie KRD i NFG wykazało, że 56,8 proc. przedsiębiorców potrafi wskazać zalety faktoringu. Najwięcej z nich, bo 22,3 proc., za plus faktoringu uznaje ochronę płynności finansowej, a co szósta firma przyznaje, że faktoring pozwala na dysponowanie pieniędzmi, na które trzeba byłoby czekać wiele tygodni. Z kolei 15 proc. przedsiębiorców postrzega faktoring za kolejne narzędzie do spłaty bieżących zobowiązań, co pozwala być postrzeganym za rzetelnego partnera biznesowego. 14,1 proc. badanych uważa faktoring za narzędzie szybkiego pozyskania gotówki bez zbędnych formalności.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA